Żużel: Hancock i Haj, czyli główka pracuje. Historia docierania

Żużel.

Jeden ma trzech synów, a drugi – trzy córki. A więc jeden jest krawcem męskim, a drugi – krawcem żeńskim. Razem tworzą naprawdę niezły zakład, otóż w duecie skroili już trzy tytuły indywidualnego mistrza świata (2011, 2014 i 2016).

Greg Hancock
Greg Hancock (Foto: Cyfrasport)

Greg Hancock i Rafał Haj nie zamierzają jednak schodzić ze sceny. Właśnie zbudowali większy team, z Chrisem Holderem i Vaclavem Milikiem, by rozszerzyć marketingowe możliwości.

Na wstępie należy dodać, że po złoto IMŚ Greg Hancock sięgał w sumie czterokrotnie. Tyle że w 1997 roku, gdy czynił to po raz pierwszy, Rafał Haj był jeszcze początkującym żużlowcem z głową pełną marzeń, 19-letnim młodzieżowcem Atlasu Wrocław. Niedługo później jego zawodnicza przygoda dobiegła jednak końca. I trzeba było szukać nowej roli w życiu. A więc jak zaczęła się ta współpraca?

Najpierw tło, które na potrzeby książki “Pół wieku na czarno” przedstawił selekcjoner Marek Cieślak. Bo trzeba wiedzieć, że na początku XXI wieku Narodowy przez wiele lat współpracował z Amerykaninem we wspomnianym Atlasie.

“Gdy Greg bronił wrocławskich barw, pomagał mu jeszcze ktoś inny, pewien mało odpowiedzialny Australijczyk. Pamiętam taki mecz na Stadionie Olimpijskim: pół godziny do rozpoczęcia, Greg na torze, a sprzętu nie ma. Hancock dzwoni do mechaniora, a ten nie odbiera, choć, co ciekawe, był wtedy we Wrocławiu. No więc Greg cały blady i wystraszony.

– Przecież ten gość cię wykończy – próbowałem wpłynąć na faceta i na zmiany w jego teamie.

– To mi kogoś znajdź – zaproponował.

Traf akurat chciał, że Rafał Haj rozchodził się z Robertem Dadosem i szukał pracy. Powiedziałem o tym Gregowi, poznałem obu panów, no i ich współpraca trwa do dziś. Został w nią również wciągnięty Bodzio Spólny, też wrocławianin. Chłopaki tworzą naprawdę zgrany team, o czym zresztą świadczą fakty i liczba zdobytych medali oraz ich kolory. Hancock skorzystał na współpracy z Rafałem, a Rafał na współpracy z Gregiem. Dziś Haj świetnie sobie w życiu radzi, został dilerem części, całego osprzętu do motocykli, i wybudował chatę pod Wrocławiem. Jest w środowisku ceniony. Chłopak znikąd, który na żużlu ścigał się krótko i bez większych sukcesów, osiągnął naprawdę wysoki poziom. Początek ich współpracy okazał się jednak fatalny… Pierwszy mecz w Toruniu, próba toru. Greg wyjeżdża, a tu jego motor, pyk, staje. Okazało się, że z tego całego przejęcia „Haju” zapomniał wlać do silnika olej. Pomyślałem wtedy, że Greg się wścieknie i jeszcze niezła jatka z tego wyjdzie. Tymczasem co zrobił Hancock? Bez jakiegokolwiek słowa wskazał tylko Rafałowi palcem drugi motocykl, co oznaczało: szykuj, chłopcze, drugą maszynę. Nic mu nie powiedział. I była to większa dla Haja lekcja, niż gdyby zaczął go zawodnik opierniczać. Bałem się wówczas, że drugi motocykl to tylko atrapa, że jest wyraźnie słabszy od pierwszego. Tak bowiem bywało często u polskich zawodników – rezerwowy motor stał po to tylko, by prezes widział, że jest rezerwa i jest profesjonalizm. U Grega wyglądało to jednak inaczej. Rezerwowa fura była szybką furą.”.

Explore more:  Nicki Pedersen wystąpi przeciwko FOGO Unii Leszno?

Tyle Cieślak. A jak pamięta początki tej owocnej współpracy niespełna 48-letni dziś Hancock, od niedawna zawodnik szykującej się do startów w 2. Lidze Żużlowej Stali Rzeszów?

– Rafała znałem najpierw jako żużlowca wrocławskiej drużyny. A później? Pewnego dnia dał mi kawałek kartki, na której jego żona napisała: „Jeśli potrzebujesz pracownika, to chciałbym dla ciebie pracować”. Dokładnych słów sobie nie przypomnę, w każdym razie Rafał nie znał jeszcze wtedy angielskiego. Pamiętam, że wziąłem tę kartkę do ręki i odpowiedziałem, że na dziś nikogo do swojego teamu nie potrzebuję. I tak to wtedy zostawiłem. Jednak jeszcze w tym samym roku musiałem dokonać zmian w zespole. Jeden z mechaników, który dla mnie pracował, nie wywiązywał się z obowiązków. Powiedziałem mu wtedy, że jeśli źle mu się dla mnie pracuje, to nie ma sensu dłużej tego ciągnąć. Kupiłem mu bilet powrotny do domu, do Australii, i tak się nasza współpraca skończyła. Do dziś jednak rozmawiamy, mamy jakiś kontakt, choć nie wiem, czym się obecnie w życiu zajmuje – przekonuje ojciec Wilbura, Billa i Karla.

Później sprawy potoczyły się szybko. – Skontaktowałem się z Rafałem i zapytałem, czy jego propozycja jest aktualna, czy nadal jest zainteresowany pracą dla mnie. Odpowiedział, że tak. Przekazałem mu zatem, żeby się spakował i przyjechał do Pragi na Grand Prix Czech, aby się spróbować. Że dam mu klucze do mojego busa, gdzie trzymam wszystkie motocykle, i po zawodach pojedziemy prosto do Polski na ligę. A później zobaczymy, czy się dogadujemy – jeśli tak, to dostanie robotę na pełen etat. Na znak umowy uścisnęliśmy sobie dłonie i od tego czasu Rafał działa w moim zespole. Aż do dziś – opowiada Amerykanin, w trakcie sezonu mieszkający z rodziną w Szwecji, a na tzw. Martwy sezon przenoszący się wraz z familią do drugiego domu w Kalifornii. Dzięki temu unika zimy, przez bity rok żyjąc sobie w mniejszym lub większym ciepełku. Może to jest właśnie recepta na długowieczność, którą Jankes imponuje.

Explore more:  soccer wallpapers

Szczegóły kooperacji i zależności w teamie? – Bardzo łatwo się ze mną pracuje, chociaż jest też pewna trudność. Otóż ja nie mówię moim mechanikom, co mają robić. Po prostu daję im klucze do busa i nie obchodzi mnie, co się dzieje po zawodach, od niedzieli do niedzieli. Na ligę wszystko ma być przygotowane i to jest jedyna rzecz, której od chłopaków oczekuję – wyjaśnia pracodawca.

Drugim Polakiem w teamie jest Bodzio Spólny, również wrocławianin, który przez lata związany był z klubem ze Stadionu Olimpijskiego. – Bodzio działał już we Wrocławiu wiele lat przed moim przyjściem. Pracował tam, oczywiście, jako mechanik. Przy silnikach. Znam go przynajmniej tak długo jak Rafała, przy czym Rafał był jeszcze wtedy dzieciakiem ścigającym się dla Atlasu. Bodzio od zawsze sprawiał wrażenie cichego gościa. Całe szczęście, że mówił po angielsku, więc mogliśmy się bez większych przeszkód dogadać. Wygląda bardzo poważnie, można nawet powiedzieć, że groźnie, ale jest jak taki wielki pluszak. Ma wielkie i dobre serce. Ma też dużą wiedzę, jest bystry, doskonale zna się na silnikach. Znakomity jako mechanik i kumpel. Właśnie takich ludzi jak on potrzebuję w swoim teamie. Mogę o nim mówić tylko same dobre rzeczy – zapewnia nas Jankes.

Co ciekawe, Haj mieszka na przedmieściach Wrocławia, tuż przed wsią o nazwie Wilkszyn, w której żyje z kolei rodzina Janowskich. Stąd też m.In. Bliskie kontakty Macieja, uczestnika cyklu Grand Prix, z Hajem. Kto wie, może po zakończeniu kariery przez Hancocka ta współpraca stanie się jeszcze bliższa. To właśnie dzięki Hajowi mały Maciek miał możliwość podpatrywania Grega, uczyć się przy nim zawodu.

– Nie wiem, czy Rafał i Bodzio zacieśnią kiedyś współpracę z Maćkiem. Na szczęście teraz pracują ze mną. Myślę jednak, że oni zawsze będą pomagać Maćkowi, bez względu na to, czy pracują dla niego, czy nie. Mieszkają po sąsiedzku, Maciek spędza dużo czasu u Rafała w domu i odwrotnie. Są nie tylko przyjaciółmi, traktują się jak rodzina. Ważne jest również to, że są Polakami. Będą go wspierać bez względu na wszystko. Jeśli życzą mi zwycięstwa, to z pewnością kolejną osobą po mnie, której życzą równie dobrze, jest właśnie Maciek. A przynajmniej taką mam nadzieję, że to on jest drugi w kolejce. Pamiętam, że Rafał zabierał małoletniego Maćka wszędzie, gdzie było to możliwe. Takiego bardzo cichego chłopca, który nie potrafił jeszcze mówić po angielsku, ale zawsze wykazywał zainteresowanie tym, co dzieje się dookoła. Nie widywałem go jednak tak często, jak wszyscy myślą. Za każdym razem, gdy pojawiałem się w Polsce na zawodach Grand Prix, on przyjeżdżał w towarzystwie Rafała i te chwile rzeczywiście spędzaliśmy razem. Był zawsze bardzo skupiony, wszystko obserwował. Rafał przekazywał mu dużo więcej informacji dzięki temu, że mogli swobodnie porozmawiać po polsku, nas natomiast dzieliła bariera językowa. Mogłem próbować tłumaczyć mu pewne sprawy, dzielić się przemyśleniami, ale większość wiedzy przekazał mu Rafał. To on najbardziej mu pomógł w rozpoczęciu kariery, a ja jestem wdzięczny Maćkowi za to, że przypisuje mi tyle zasług – kończy Hancock. Tzn. Jeszcze nie kończy, mimo 48 lat na karku. Czy w zbliżającym się sezonie wciąż będzie jednym z najszybszych sprzęgieł na świecie?

Explore more:  Teodorczyk – śladem Lewandowskiego i Rudnevsa

Choć Hancock w swoim stylu zapowiada, że celuje w kolejny tytuł IMŚ, to ma świadomość, że jego kariera zawodnicza dobiega końca. Stąd też próby pościelenia sobie w środowisku na nowo, m.In. Wzięcie pod skrzydła młodych zdolnych Amerykanów. Ale nie tylko. Mianowicie kilka tygodni temu powstał Team Hancock Haj (www.Hancockhaj.Com), do którego dołączyli Chris Holder i Vaclav Milik, choć można się spodziewać, że to nie koniec transferów przychodzących. Otóż nie jest tajemnicą, że bliskie kontakty łączą także Haja z Bartoszem Smektałą, wicemistrzem świata juniorów z Fogo Unii Leszno. Uczestnicy projektu mają jeździć w tych samych barwach i mieć do dyspozycji świetnie wyposażoną ciężarówkę. A wszystko po to, by, jak sądzimy, zwiększyć marketingowy potencjał. Bo kilku zawodników, a nie jeden, to także kilka razy większa powierzchnia reklamowa, kilka razy dłuższy czas występowania przed kamerą etc.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

3 czerwca 2018, 14:00.

Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”.