World Press Photo 2021: Tomasz Markowski wyróżniony

Kolarstwo.

Tomasz Markowski zdobył trzecią nagrodę w World Press Photo 2021 w kategorii sport. Fotoreporter “Przeglądu Sportowego” został wyróżniony za zdjęcie wypadku na finiszu jednego z etapów Tour de Pologne w 2020 roku.

Tomasz Markowski, trzecie miejsce w kategorii "Sport - zdjęcie pojedyncze"
Tomasz Markowski, trzecie miejsce w kategorii “Sport – zdjęcie pojedyncze” (Foto: World Press Photo 2021)

Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.Pl.

Pierwszą i drugą nagrodę otrzymali Adam Preety (Australia, Getty Images) oraz Stephen McCarthy (Irlandia, Sportsfile). To nie pierwsze wyróżnienie dla Tomasza Markowskiego za zdjęcie kraksy podczas Tour de Pologne.

Wcześniej fotografia została doceniona w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej (zdjęcie pojedyncze w kategorii fotografów zawodowych) oraz w konkursie Fotoreporter Roku 2020 (w kategorii Sport).

Polecamy: Zobacz wyjątkowe zdjęcia Tomasza Markowskiego.

Fotoreporter od 1999 roku związany jest z “Przeglądem Sportowym”. – Nie myślę w takich chwilach o nagrodach, nie wysyłałem nigdy za dużo zdjęć na konkursy, natomiast to tam bardziej miałem takie wrażenie, że coś się niedobrego dzieje. Wyglądało to naprawdę groźnie, akcja ratunkowa po wypadku trwała długo, więc nie myślałem wtedy o zdjęciach ani o nagrodach. Zresztą, tuż po zdarzeniu nie wykonałem już wielu zdjęć. To wszystko zadziałało na wyobraźnię, a sam wypadek wyglądał nieprzyjemnie. Do tego był to czas pandemii, nie było tam kibiców i wyraźnie słychać było huk, strach, a potem ciszę – wspomina całą sytuację Markowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

Doświadczony fotoreporter nie doświadczył nigdy wcześniej podobnego zdarzenia o tak dużej skali. – To był jeden z najgorszych wypadków, jakie zdarzyło mi się fotografować. Podczas skoków narciarskich zdarzały się nieprzyjemne zdarzenia. Wcześniej, podczas Tour de Pologne jechałem motocyklem zaraz za kolarzami, którzy mieli wypadek. Tam również było źle, bo założono im po 40-50 szwów na głowie. Z Tour de Pologne zawodowo jestem z związany od 11-12 lat – dodał.

Explore more:  spin soccer

To jedyne smutne zdarzenie, którego świadkiem był współpracujący z “Przeglądem Sportowym” fotograf. – Przygnębiającym momentem w pracy był dzień po śmierci jednego z kolarzy na Tour de Pologne. Zawodnicy jechali wówczas w milczeniu nie ścigając się. Okazuje się, że to kolarstwo jednak nie jest takim takim spokojnym sportem, gdzie panowie jadą na rowerach – przyznał.

Tomasz Markowski w ostatnich latach najczęściej pracował przy zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Niezwykłe emocje wspomina także z najważniejszych imprez sportowych świata, takich jak igrzyska olimpijskie. – Na pewno zdjęcia z triumfów Kamila Stocha w Turnieju Czterech Skoczni były ogromnym ładunkiem emocji. To jeden z ulubionych sportowców, którego najchętniej i najwięcej fotografuję. Do tego bardzo dobrze wspominam pracę na igrzyskach olimpijskich i zdjęcia sukcesów Anity Włodarczyk z Rio, gdzie zdobyła rekord świata – zakończył nagrodzony fotoreporter.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

15 kwietnia 2021, 17:12.