Soczi: armia na straży

PAP

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej wezmą udział w operacji zapewnienie bezpieczeństwa w czasie przygotowań i podczas zimowych igrzysk olimpijskiej i paraolimpijskich w Soczi w 2014 roku – poinformował głównodowodzący sił lądowych gen. Władimir Czirikin.

30 września 2013, 18:26..

| Aktualizacja 30 września 2013, 18:51.

Igrzyska w Soczi
Igrzyska w Soczi (Foto: Reuters)

– Gwarancja bezpieczeństwa podczas przygotowań i przeprowadzenia igrzysk w Soczi jest częścią misji sił lądowych w obliczu “nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego – wyjaśnił Czirikin, cytowany przez agencje RIA Novosti.

Naczelny dowódca rosyjskich sił lądowych złożył taką deklarację podczas spotkania z przedstawicielami armii nie precyzując jednak, jaką rolę pełnić będą żołnierze i jaka będzie liczba zmobilizowanych w tym celu wojskowych. Igrzyska Olimpijskie (7-23 lutego 2014) i Paraolimpijskie (7-16 marca 2014) odbędą się w Soczi, uzdrowisku położonym u stóp gór Kaukazu, nad brzegiem Morza Czarnego.

Przywódca islamskich separatystów w rejonie Kaukazu Doku Umarow wezwał w lipcu, aby “za wszelką cenę uniemożliwić” przeprowadzenie igrzysk w Soczi. Zimowa olimpiada w Rosji jest z kolei “oczkiem w głowie” prezydenta Władimira Putina.

Obok armii do zapewnienia bezpieczeństwa zimowych igrzysk skierowanych zostanie około 37 tysięcy milicjantów – ogłosił w lipcu rosyjski minister spraw wewnętrznych Władimir Kołokolcew.

Z kolei służba bezpieczeństwa Kremla (FSB) poinformowała w poniedziałek, że od 30 września do 11 października obowiązywać będą ograniczenia wstępu na Plac Czerwony w Moskwie w związku z przygotowaniami do przyjęcie w rosyjskiej stolicy ognia olimpijskiego i uroczystości z tym związanych.

Explore more:  Maciej Janowski mistrzem Polski juniorów

Płomień, zapalony w niedzielę w Grecji, ojczyźnie Igrzysk Olimpijskich, niesiony zgodnie z tradycją przez sztafetę biegaczy wędruje do kraju-gospodarza i spodziewany jest w Moskwie 7 października. Później sztafeta przemierzać będzie Rosję przez 123 dni, aby dostarczyć olimpijski ogień na uroczystość otwarcia zimowej olimpiady, 7 lutego 2014 r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PAP.

PAP

Autor:PAP.

Data utworzenia:.

30 września 2013, 18:26..