PŚ w Oberstdorfie: Pasjonująca walka o wygraną! Żyła otarł się o podium

Skoki narciarskie.

Niezwykle emocjonujący przebieg miał sobotni konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich na mamuciej skoczni w Oberstdorfie. Ze zwycięstwa ostatecznie cieszył się Stefan Kraft, który pogodził aż trzech reprezentantów Słowenii. Na piątej pozycji sklasyfikowany został Piotr Żyła, któremu do miejsca na podium zabrakło czterech pkt. Polak oddał najdłuższy skok w finałowej serii.

Piotr Żyła
Piotr Żyła (Foto: Terje Bendiksby / NTB / AFP)

O kolejne punkty do klasyfikacji Pucharu Świata na mamucim obiekcie w Oberstdorfie walczyło w sobotę sześciu Biało-Czerwonych. Seria próbna, która poprzedziła rywalizację, mogła napawać polskich fanów ogromnym optymizmem. Spore nadzieje na wysoką lokatę w konkursie dał bowiem Kamil Stoch, który popisał się najdłuższym skokiem w całej stawce. 34-latek poszybował 232 m, ale ostatecznie sklasyfikowany został na trzeciej pozycji. Udane skoki zaliczyli również Piotr Żyła, który po skoku na 218 m zajął 11. Miejsce, a także Aleksander Zniszczoł, którego próba na odległość 198 m pozwoliła na 19. Miejsce.

W pierwszej konkursowej serii znacznie poprawił się Andrzej Stękała, który w serii próbnej uzyskał zaledwie 166 m. Tym razem poszybował 208 m, pięć metrów bliżej lądował natomiast Aleksander Zniszczoł, który ostatecznie pogrzebał swoje szanse na miejsce w drugiej serii. Najlepsze wrażenie spośród pierwszych naszych reprezentantów pozostawił Jakub Wolny, którego próba na odległość 211,5 m dała mu pozycję wicelidera. Na pierwszym miejscu usadowił się Bendik Jakobsen Heggli. Norweg z 18. Belki startowej uzyskał 217,5 m. Wolny chwilę później mógł cieszyć się z awansu do drugiej serii, podobnie jak Stękała.

Explore more:  "Filmowy" pościg i narkotyki, Berbatow wściekły

Znakomitą dyspozycję z serii próbnej potwierdził Ziga Jelar. Reprezentant Słowenii skorzystał ze znakomitych warunków i pofrunął aż 232 m i ze znaczną przewagą objął prowadzenie. Chwilę później na belce startowej pojawił się Dawid Kubacki, który spisał się znacznie gorzej. Brązowy medalista z igrzysk olimpijskich w Pekinie poleciał 213,5 m i zajmował czwarte miejsce.

W pierwszej serii kilkukrotnie jury zmieniało belkę startową. Część zawodników musiała radzić sobie z 15. Platformy, a większość stawki skakała z 17., Bądź 18. Belki. W takich warunkach dalekie skoki oddali Piotr Żyła i Kamil Stoch, który uzyskali odpowiednio 223,5 m i 223 m. Polacy znaleźli się w czołówce. Druga lokata przypadła w udziale Stochowi, a tuż za jego plecami uplasował się Żyła. Biało-Czerwoni mieli dobrą pozycję, by w drugiej serii przypuścić atak na podium.

Po skokach dwójki najlepszych naszych reprezentantów stało się jasne, że w drugiej serii w Oberstdorfie oglądać będziemy aż pięciu Biało-Czerwonych. Sztuka ta nie udała się jedynie Zniszczołowi, który zajął 32. Miejsce. To najlepszy wynik podopiecznych Michala Doleżala w tym sezonie.

Chwilę później belka znów poszybowała o dwa stopnie w dół, a z 15. Platformy znakomicie spisał się Timi Zajc, który osiągnął odległość 222,5 m i zajął fotel lidera, choć Jelar popisał się skokiem dłuższym o prawie 10 m. Po chwili Słoweńcy w komplecie obsadzili podium, ale rywali pogodził Stefan Kraft. Austriak z 15. Belki startowej poszybował aż 232 m i z ponad 11 pkt przewagi usadowił się na czele i do finałowej rozgrywki przystępował w roli lidera. Na szóstym miejscu po pierwszej serii był Kamil Stoch, a oczko niżej Piotr Żyła.

Zaskakująco słabo w pierwszej wypadli najlepsi zawodnicy w klasyfikacji Pucharu Świata. Poza “trzydziestką” znalazł się Halvor Egner Granerud, który uzyskał zaledwie 189,5 m. Na ósmej pozycji po skoku na odległość 211,5 m plasował się Karl Geiger, a 13. Miejsce przypadło liderowi cyklu Ryoyu Kobayashiemu, który poszybował 204,5 m.

Explore more:  Donald Trump pogratulował mistrzyniom świata

Poziom finałowej serii był niesamowicie wysoki. Już pierwszy zawodnik Eetu Nousiainen popisał się dalekim lotem na odległość 223 m. Swój życiowy rekord poprawił po chwili natomiast Daniel Tschofenig, który uzyskał 215,5 m. W drugiej serii swojego wyniku nie poprawił Andrzej Stękała. Z 16. Belki startowej lądował na 203 m i po swoim skoku zajmował przedostatnie miejsce. Tymczasem nadal na pierwszej pozycji oglądaliśmy Nousiainena, który wykorzystał nie tylko dobre warunki, ale i dłuższy najazd. Fina zdystansował dopiero Michael Hayboeck, który pofrunął na 225,5 m.

Słabiej w finałowej serii zaprezentował się także Dawid Kubacki, który uzyskał 209 m i plasował się na trzeciej lokacie po skokach 10. Zawodników. Granicy 200 m nie pokonał natomiast Jakub Wolny. Odległość 191 m dała mu dopiero 9. Miejsce w klasyfikacji. Niezrozumiałe były w tej sytuacji decyzje jury, które żonglowało i co chwilę zmieniało długość rozbiegu. Wolny był jednym z dwóch zawodników, którzy najmocniej odczuli wspomniane roszady. Po skoku Polaka platforma startowa ponownie została zmieniona – tym razem podniesiona o dwa stopnie.

Warunki wietrzne na obiekcie w Oberstdorfie z czasem znacznie się pogorszyły, co uniemożliwiło zawodnikom dalekie loty. Po kilku słabszych próbach niesamowicie wymagające warunki postawił rywalom Bendik Jakobsen Heggli, który poszybował 223,5 i objął prowadzenie. Norweg poprawił tym samym swoją “życiówkę”, a dodatkowo po raz pierwszy wskoczył do czołowej “dziesiątki” w Pucharze Świata.

Chwilę później kibice zgromadzeni pod skocznią w Oberstdorfie przeżyli chwilę grozy. Po swoim skoku groźnie wyglądający upadek zaliczył Daniel Huber. Austriak na szczęście szybko wstał o własnych siłach i wszystko skończyło się na strachu.

Na skoki najlepszej dziesiątki zawodników po pierwszej serii zdecydowano się podwyższyć rozbieg z 18. Na 20. Belkę. Emocje z czasem sięgały zenitu. Nadziei polskich fanów nie zawiódł Piotr Żyła. Polak poszybował na odległość 228,5 m i był to najlepszy skok w tej serii. Żyła pewnie usadowił się na czele stawki.

Explore more:  Dylewicz zostaje w Prokomie

W jego ślady nie poszedł natomiast Stoch, który uzyskał zaledwie 204 m i zajmował dopiero siódme miejsce, ale co warte podkreślenia – tuż przed skokiem 34-latka znów jury podjęło decyzje, by skrócić rozbieg do 18. Belki startowej.

Żyła rzucił wyzwanie reszcie stawki. Polaka wyprzedził Anże Lanisek, ale jego wyższość musiał po chwili uznać Marius Lindvik. Próbę nerwów wytrzymał za to Zigi Jelar. Słoweniec poszybował na 220 m i zapewnił sobie miejsce na podium konkursu w Oberstdorfie. Znacznie krótszy skok od Jelara oddał Timi Zajc, ale rekompensata punktowa i przewaga z pierwszej serii pozwoliła mu na zajęcie drugiej pozycji i wyprzedzenie Laniska.

Dużą przewagę po pierwszej serii nad rywalami miał Stefan Kraft. Austriak w finałowej serii lądował na 207 m i był o krok od roztrwonienia swej przewagi. Kraft ostatecznie sięgnął po czwartą wygraną i triumfował z przewagą zaledwie 1,7 pkt nad Jelarem. Podium w Oberstdorfie uzupełnił Timi Zajc. Piąta pozycja ostatecznie przypadła w udziale Piotrowi Żyle.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

19 marca 2022, 18:10.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.