Przygoński najszybszy w Mini

Rajdy Terenowe.

W najtrudniejszej od lat edycji Rajdu Dakar odpadła niemal połowa załóg, ale Polacy spisywali się dzielnie. Mamy podium dla pilota, piąte miejsce dla kierowcy i obiecujący debiut młodego motocyklisty.

21 stycznia 2018, 17:03..

| Aktualizacja 21 stycznia 2018, 21:14.

Jakub Przygoński
Jakub Przygoński (Foto: AFP)

Dziś jestem najdumniejszym synem swojego ojca. Zwycięzca najtrudniejszego Dakaru, jaki kiedykolwiek odbył się w Ameryce Południowej, w wieku 55 lat! Gratki #matador!” – Tak kierowca Formuły 1 Carlos Sainz junior gratulował ojcu, dwukrotnemu rajdowemu mistrzowi świata, drugiego w karierze zwycięstwa w Rajdzie Dakar. W najbardziej morderczej od lat edycji kultowego maratonu (odpadło 145 z 335 załóg, czyli ponad 43 procent) wspaniale spisał się także piąty na mecie Kuba Przygoński.

Wylądował na drzewie.

Startując czteronapędową maszyną starszej generacji Polak był najszybszym kierowcą w Mini. Warunki mu służyły. – To chyba dobry kierunek, bo ma to być w końcu najtrudniejszy rajd na świecie. Walka o przetrwanie, a nie bezproblemowa jazda od startu do mety i walka o ułamki sekund – podkreślał kierowca Orlen Teamu w trakcie rywalizacji. – Jesteśmy strasznie zmęczeni, ale zadowoleni z wyniku. Przez ostatnie dwa tygodnie mieliśmy dużo przygód: od uszkodzonych kół, poprzez chorobę Toma (Colsoula, pilota Kuby – przyp. Red.) Po zakopane Mini – mówił już na mecie szczęśliwy Polak, którego poprzednim najlepszym wynikiem w tej imprezie była szósta pozycja… Na motocyklu. W klasyfikacji samochodowej wyżej od niego był tylko Krzysztof Hołowczyc – trzeci w 2015 roku.

Explore more:  mexican soccer jersey

– Każdy dzień był niespodzianką z pułapkami. Musisz mieć szczęście. Nigdy nie brałem udziału w takim wyścigu – podkreślał zwycięzca w Peugeocie, który wycofuje się z Dakaru. Tegoroczna trasa była tak trudna, że seriami, z pogruchotanymi kośćmi i w roztrzaskanych maszynach odpadali nawet byli zwycięzcy tej imprezy, w tym nasz Rafał Sonik, który po upadku z quada złamał nogę. – Dla amatorów to niezwykle ciężka przeprawa, my zawodowcy w fabrycznych maszynach mamy się lepiej – mówił już po pierwszych dniach trzynastokrotny triumfator tej imprezy Stephane Peterhansel, aby obronę drugiego miejsca przed Nasserem Al-Attiyahem z Toyoty zakończyć na… Drzewie! Dosłownie pod koniec rywalizacji, na przedostatniej 13. Sekcji Francuz uszkodził auto, stracił niemal godzinę i na mecie był czwarty.

Na dwóch kołach obiecujący debiut zaliczył nasz debiutant Maciej Giemza. W kategorii, z której na prowadzeniu odpadł m.In. Zeszłoroczny zwycięzca Sam Sunderland czy kolejny lider Adrian Van Beveren, ledwie 22-letni Giemza przetrwał wszystkie próby, aby do mety dotrzeć na obiecującej 24. Pozycji. – Z jednej strony, jestem strasznie zmęczony, a mój organizm wyniszczony tysiącami kilometrów, a z drugiej, szczęśliwy, że udało się dojechać – cieszył się nasz najwyżej sklasyfikowany motocyklista. Triumfował Austriak Matthias Walkner.

Polak na podium.

Nasz jedyny – po wypadku Sonika – quadowiec Kamil Wiśniewski zameldował się na mecie na 13. Pozycji w generalce i na pierwszej w klasie Q2. Drugie zwycięstwo w karierze świętował Ignacio Casale. Jeden Polak stanął na podium! Był nim trzeci w klasyfikacji SxS (małe pojazdy 4×4 typu UTV) pilot Claude’a Fourniera Szymon Gospodarczyk, który tydzień przed startem zastąpił Herve Lavergne’a. – Wielkie dzięki za wsparcie. Beduin jedzie do Polski! – Cieszył się nasz debiutant.

Explore more:  Największa gwiazda

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

21 stycznia 2018, 17:03..

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.