Problemy finansowe Śląska. Wrocławski klub ma dług, który nie maleje

Ekstraklasa.

Było 5 milionów, jest już prawie 9. Zobowiązanie “odrasta” jak łby mitycznej Hydry.

18 stycznia 2018, 19:07..

| Aktualizacja 18 stycznia 2018, 19:07…

Śląsk Wrocław
Śląsk Wrocław (Foto: Paweł Andrachiewicz / Pressfocus)
 • Na koniec 2017 roku władze Wrocławia prolongowały Śląskowi termin spłaty 5-milionowej pożyczki, którą teoretycznie klub powinien oddać do końca grudnia. Śląsk ma na zwrot tych pieniędzy kolejny rok.
 • – Gmina Wrocław jest zainteresowana zamianą tej pożyczki na kolejne akcje, które by objęła, ale nie ma na to zgody Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego, które jest mniejszościowym właścicielem – potwierdza Barbara Zielińska z biura prasowego wrocławskiego urzędu miasta.
 • W międzyczasie odsetki od tych 5 milionów wzrosły tak, że klub w sumie do oddania ma 8,71 mln zł, czyli już niewiele mniej, niż pożyczył sześć lat temu. Wierzycieli Śląska jest oczywiście więcej – pieniądze pożyczał mu m.In. Stanisław Han, współwłaściciel blokującego zamianę długu na akcje Konsorcjum.
 • Władze Wrocławia niedawno prolongowały Śląskowi termin spłaty 5-milionowej pożyczki, którą teoretycznie klub powinien oddać do końca grudnia 2017 roku. Śląsk ma na zwrot tych pieniędzy kolejnych 12 miesięcy. Sytuacja jest jednak kuriozalna, bo szybkie pozbycie się tego długu blokuje mniejszościowy akcjonariusz.

  – Gmina Wrocław jest zainteresowana zamianą tej pożyczki na kolejne akcje, które by objęła, ale nie ma na to zgody Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego, które jest mniejszościowym właścicielem – potwierdza Barbara Zielińska z biura prasowego wrocławskiego urzędu miasta.

  Explore more:  Niemcy: zwycięstwo Borussii Dortmund z Augsburgiem, gol Lewandowskiego

  Pierwotnie pożyczka wynosiła 12 mln zł (zaciągnięto ją jeszcze wiosną 2012 roku, kiedy drużyna maszerowała po mistrzostwo Polski z pustą kasą). Zobowiązanie okazało się nie do spłacenia, mimo że desperacką próbę oddania jak największej części pożyczki klub podjął jeszcze za kadencji prezesa Pawła Żelema, który ekstremalnie ciął koszty funkcjonowania klubu. Dwa lata temu miasto przeprowadziło więc operację, na mocy której darowało Śląskowi część tej sumy, obejmując w zamian nowe akcje. Zmniejszyło to zobowiązanie klubu wobec miasta do 5 mln zł kwoty podstawowej. Teraz najchętniej Ratusz przeprowadziłby podobną operację, ale jak pisaliśmy wcześniej – nie ma zgody Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego.

  W międzyczasie odsetki od tych 5 milionów wzrosły tak, że klub w sumie do oddania ma 8,71 mln zł, czyli już niewiele mniej, niż pożyczył sześć lat temu. Wierzycieli Śląska jest oczywiście więcej – pieniądze pożyczał mu m.In. Stanisław Han, współwłaściciel blokującego zamianę długu na akcje Konsorcjum. Łącznie wierzyciele oczekują od spółki piłkarskiej kilkunastu milionów (licząc z zobowiązaniami wobec miasta). Władze Wrocławia doskonale wiedzą, że tak zadłużoną spółkę będzie im trudno sprzedać.

  Przedstawiciele Konsorcjum – Stanisław Han i Rafał Holanowski – nie odbierali od nas telefonów.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

  Data utworzenia:.

  18 stycznia 2018, 19:07..

  Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”.