Prezentacja Górnika jeszcze z Nakoulmą

Ekstraklasa.

We wtorek odbyła się wspólna prezentacja szczypiornistów NMC Powen Zabrze i piłkarzy Górnika Zabrze, a w środę futboliści pojawili się na mszy świętej w intencji klubu z Roosevelta.

16 sierpnia 2012, 13:14..

| Aktualizacja 16 sierpnia 2012, 13:14…

Takiej prezentacji jeszcze w historii zabrzańskiego sportu nie było. We wtorek wspólnie przedstawiono dwie drużyny, które reprezentują miasto w najwyższych klasach rozgrywkowych. Najpierw na scenie pojawili się piłkarze ręczni NMC Powenu, szóstej drużyny poprzedniego sezonu w lidze piłki ręcznej, a po nich blisko dwa tysiące osób powitało futbolistów Górnika Zabrze. W sumie pokazało się blisko pięćdziesięciu zawodników.

Kuchczyński przekazał koszulkę.

– Fajnie, że w końcu udało się coś takiego zrobić. Mam nadzieję, że sporo kibiców będzie w tym sezonie na meczach obu klubów – przyznał Dariusz Mogielnicki, weteran zabrzańskiej piłki ręcznej, który jako nastolatek trenował, jako bramkarz w Górniku. NMC Powen poczynił latem takie transfery, na jakie Górnika – zachowując oczywiście proporcje w budżetach obu dyscyplin – na pewno dziś nie stać. Bramkarz Kazimierz Kotliński to były mistrz Polski z Vive Kielce, a Patryk Kuchczyński, owacyjnie przywitany przez kibiców, ma na koncie dwa medale mistrzostw świata zdobyte z kadrą Bogdana Wenty. – Jak trafia się do Zabrza? Powstaje coraz silniejszy zespół, a rozmowa z prezesem Bogdanem Kmiecikiem była bardzo konkretna – przyznał Kuchczyński, który przekazał „Torcidzie” koszulkę kadry na licytację, która wspomoże rodziny górników, którzy zginęli w kopalniach.

Explore more:  Dustin Poirier chce walczyć na UFC 300, potencjalnie z Justinem Gaethjem

Trener Bogdan Zajaczkowski – swego czasu opiekun reprezentacji Polski – wspominał czasy, kiedy jako młody chłopak mieszkający w Płocku kibicował Górnikowi Włodzimierza Lubańskiego i Stanisława Oślizły. Ten drugi zasiadł oczywiście w strefie dla zaproszonych gości, razem z Janem Kowalskim, Janem Banasiem czy Henrykiem Latochą.

Postawieni do pionu.

Piłkarze Górnika na scenie pojawili się po drużynie piłki ręcznej, a owacje, jakie towarzyszyły wejściu na scenę Adama Nawałki świadczą o tym, jak duże nadziej wiążą z nim – w trzecim roku pracy z zespołem – kibice zabrzan. – Czasu na oglądanie igrzysk praktycznie nie miałem. Choć przerwa w lidze była wyjątkowo długa, to było co robić – mówił Nawałka. – Wykonaliśmy wszystko, co zakładałem. Trzy dni przed meczem z Piastem nic nie spędza mi snu z oczu, choć zdajemy sobie sprawę, że nie takiego wyniku oczekiwaliśmy w Świnoujściu. To był wstrząs, który postawił nas wszystkich do pionu – dodał trener.

Już bez kul wyszedł na prezentację Mariusz Magiera, ale o jego grze w najbliższym czasie nie ma jeszcze mowy. W Gliwicach raczej zadebiutuje na lewej obronie Seweryn Gancarczyk. Lekko kulejąc wszedł na scenę Aleksander Kwiek. Gdyby mecz odbył się dziś, nie zagrałby na pewno, ale – jak twierdzą osoby ze sztabu szkoleniowego Górnika – każdy dzień działa na jego korzyść. Jeżeli nie z Piastem, to na mecz przeciwko Jagiellonii Kwiek powinien już być do gry.

Jeden, może dwa mecze…

Biorąc pod uwagę liczbę decybeli, jaka towarzyszyła wykrzykiwanym przez kibiców nazwiskom piłkarzy, na pewno najgłośniej było, kiedy na scenę wyszedł Prejuce Nakoulma. – Czuję się w Zabrzu dobrze, wakacje spędziłem w Polsce, w domu byłem krótko przy okazji zgrupowania kadry – powiedział „Prezes”, który kilka tygodni temu praktycznie pożegnał się z kibicami Górnika. Nakoulma odrzucił ofertę Tereka Grozny, po niej pojawiła się propozycja z innego rosyjskiego klubu, ale Nakoulma jednoznacznie powiedział, że ten kierunek go nie interesuje. „Okienko” transferowe w Europie zachodniej zamyka się do końca miesiąca, więc czasu na finalizację transferu do Francji jeszcze trochę jest. W kuluarach można było słyszeć opinie, że pierwszy lub drugi mecz tego sezonu może być ostatnim w wykonaniu Nakoulmy w polskiej ekstraklasie.

Explore more:  Włosi nie głosowali w plebiscycie Złotej Piłki na znak protestu

Zabrzan czeka trudny początek sezonu, bo nie wiedzą, czy będą grać w Zabrzu, a pierwsze cztery mecze grają na wyjazdach. Sporo komentarzy wywołała decyzja władz Gliwic i tamtejszej policji o niewpuszczeniu w piątek kibiców Górnika na stadion przy Okrzei. Co więcej, osoby z zarządu Górnika usłyszały, że niemile widziane będą z klubowymi emblematami, takimi jak szalik, znaczek czy choćby krawat. – Zostałam zaproszona przez prezydenta Frankiewicza i pojadę. Z szalikiem. Nie możemy dać się zwariować – powiedziała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Stachursky na zakończenie.

Do decyzji dotyczącej kibiców odniósł się kapelan Górnika, Bogdan Reder, który we wtorek, a także w środę podczas mszy świętej w intencji klubu mówił: – Wszelkie zakazy nie pomogą poprawić atmosfery wokół polskiej piłki. Powodują, że zamiast łączyć, sport dzieli i wywołuje złe emocje. Trzeba rozmawiać, spotykać się i wykazywać dobrą wolę. Budujemy piękne stadiony, na które nie chcemy wpuszczać ludzi… Kilka lat temu fani Górnika byli na starym obiekcie Piasta, a kibice Piasta na starym stadionie Górnika i mecze odbyły się bez wielkich przeszkód. To, co się dzieje, nie jest dobrym sygnałem, bo powoduje powstanie kolejnych barier i wzajemnych animozji – powiedział kapelan. Podczas mszy serdecznie przywitano poważnie ostatnio chorego, docenta Zygfryda Wawrzynka, honorowego prezesa Górnika.

≫> Derby podwyższonego ryzyka.

Wracając do prezentacji, Antoni Łukasiewicz przywitał się z kibicami po hiszpańsku, Przemysław Oziębała przyznał, że akurat przeciwko Górnikowi grał w barwach Widzewa bardzo dobre mecze, a Adam Danch uspokoił, że mimo tego, że kilka tygodni temu został ojcem, wysypia się dobrze. Imprezę zakończył godzinny występ Stachursky’ego, zadeklarowanego kibica Górnika, który chciał jechać na mecz do Gliwic. – Skoro w XXI wieku spokojnie nie można usiąść na nowoczesnym stadionie z szalikiem i kibicować jednej lub drugiej drużynie, to sobie daruję. Mecz zobaczę w telewizji… – Powiedział artysta.

Explore more:  T-Mobile Ekstraklasa: Wisła Kraków - Piast Gliwice "akcja po akcji"

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Autor:(NIK).

Data utworzenia:.

16 sierpnia 2012, 13:14..