Poznań: premiera piłkarskiego baletu Polskiego Teatru Tańca

Piłkarski balet bez piłek, ale za to z futbolową scenografią i zachowaniami prosto z boisk, zaprezentuje poznański Polski Teatr Tańca. Premiera spektaklu “Football@…” Odbędzie się w najbliższy weekend w jednej z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Jak powiedziała dyrektor Polskiego Teatru Tańca Ewa Wycichowska, pomysł na piłkarski balet nie przypadkowo zrodził się w czasie, gdy cała Polska żyje przygotowaniami do mistrzostw Europy.

– Teraz wszyscy w Polsce, na Ukrainie, a nawet na całym kontynencie mówią o piłce nożnej i o Euro 2012. Trzeba było więc wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom i stąd pomysł na połączenia tańca z futbolem – powiedziała na konferencji prasowej Wycichowska, która jest jednocześnie reżyserem i choreografem spektaklu.

Tytuł przedstawienia “Football@…” Czytany w języku angielskim brzmi “futbalet”. Taka gra słów jasno wskazuje na temat spektaklu, inspirowanego piłką nożną i nadchodzącym turniejem Euro 2012.

Wycichowska bardzo skrupulatnie podeszła do próby przeniesienia boiskowych zachowań piłkarzy na taniec. Wzięła udział w konferencji naukowej poświęconej piłce nożnej “Futbol w świecie sztuki” organizowanej przez Uniwersytet Gdański i Narodowe Centrum Kultury. W Poznaniu z kolei uczestniczyła w międzynarodowej konferencji trenerów piłki nożnej.

– Widziałam, że moja obecność wzbudziła niemałe zdziwienie. Nie wiem dlaczego, może, że jako jedyna osoba robiłam notatki – zażartowała.

Tancerze natomiast skorzystali z uwag trenerów grup młodzieżowych Lecha Poznań – Karola Bartkowiaka i Gniewka Markiewicza. Poznański klub wspomógł Polski Teatr Tańca także nieodpłatnym udostępnieniem gadżetów i akcesoriów. Wśród nich zabraknie wprawdzie piłek, ale będą piłkarskie bramki, boisko, a tancerze wystąpią w strojach sportowych.

Explore more:  Tak źle w polskich skokach jeszcze nie było

Scenografię przygotowuje Piotr Tetlak, muzykę skomponuje Krzysztof “Wiki” Nowikow, znajdą się w niej cytaty z muzyki symfonicznej.

Pomysłodawczyni spektaklu nie ukrywa, że największą zagadką będzie dla niej zachowanie widowni. – Zastanawiam się, czy ta “teatralna” publiczność da się wciągnąć w tę piłkarską atmosferę. Liczymy na doping, może będzie nawet meksykańska fala. Na próbach była widownia i bardzo ciekawie reagowała – przyznała Wycichowska.

Premierowe przedstawienia zaplanowano na najbliższą sobotę, niedzielę i poniedziałek w hali nr 2 MTP. Na jednym z nich mają pojawić się m.In. Piłkarze Lecha.

Polski Teatr Tańca istnieje w Poznaniu od 1973 roku. Jego dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Ewa Wycichowska. Założycielem i pierwszym dyrektorem PTT był nieżyjący Conrad Drzewiecki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

7 sierpnia 2012, 18:44.