Polak nie ma nic do stracenia w walce z Wilderem

Potwierdzono oficjalnie walkę Andrzeja Wawrzyka z Deontayem Wilderem o pas mistrza świata federacji WBC w wadze ciężkiej.

28 grudnia 2016, 22:20..

| Aktualizacja 28 grudnia 2016, 22:25.

Tomasz Adamek Eric Molina
Tomasz Adamek Eric Molina (Foto: Tomasz Markowski / newspix.pl)

Andrzej Wawrzyk zmierzy się 25 lutego w Birmingham w Alabamie z mistrzem federacji WBC w wadze ciężkiej Deontayem Wilderem. Mówiło się o tym od kilkunastu dni, ale teraz wreszcie potwierdzono oficjalnie. Walka odbędzie się w hali Legacy Arena, tej samej, w której w połowie lipca Wilder wygrał z Chrisem Arreolą. Doznał wtedy kontuzji ręki. Teraz, po wyleczeniu urazu, wraca na ring. Dla Wildera to druga walka z Polakiem. W styczniu tego roku w Nowym Jorku Amerykanin spotkał się z Arturem Szpilką. „Szpila” radził sobie całkiem nieźle, ale w dziewiątej rundzie został ciężko znokautowany.

Teraz szansę dostaje przyjaciel Szpilki. Faworytem, delikatnie mówiąc, nie jest. 31-letni Wilder jest niepokonany na zawodowych ringach. Tylko jednej z 36 walk nie rozstrzygnął przed czasem. Dwa lata młodszy Wawrzyk wygrywał 33 razy. Poległ raz, gdy w maju 2013 roku pobił go Rosjanin Aleksandr Powietkin. Od tamtego czasu Wawrzyk wygrywał sześć razy przed czasem. Trudno jednak w jakikolwiek sposób porównywać ostatnich rywali do Wildera. Większość fachowców podkreśla, że największym problemem Polaka może być odporność na ciosy.

– Jestem bardzo zmotywowany przed pojedynkiem z tak wielkim pięściarzem jak Wilder. Walka o pas mistrzowski zawsze była moim marzeniem. To ogromne wyzwanie, ale jestem na nie gotowy. Trenowałem z myślą o nim od kiedy byłem nastolatkiem – przekonuje jednak Wawrzyk. – Zdecydowaliśmy się na tę walkę, bo rzadko się zdarza, żeby ktoś odmawiał pojedynku o mistrzostwo świata WBC. Andrzej miał gorsze chwile, jak choćby starcie z Powietkinem w Moskwie. Miał też wypadek samochodowy, po którym długo się rehabilitował i były wątpliwości, czy kiedykolwiek wróci na ring. Wykonał ogromną pracę i pokazał wielki charakter. A Wilder? Cóż, pojawiła się taka możliwość, więc spytałem Andrzeja, czy jest zainteresowany. Podał swoje warunki, które okazały się rozsądne – tłumaczy jeden z promotorów Polaka Andrzej Wasilewski. O konkretnych kwotach jednak mówić nie chce. – Nie zarobi milionów dolarów, ale Andrzej to pięściarzem, jakich mało. Potrafi inwestować pieniądze, do tej pory radzi sobie świetnie, a gaża za walkę z Wilderem na pewno mu pomoże – mówi Wasilewski. I dodaje, że w tym starciu jego zawodnik nie ma nic do stracenia.

Explore more:  Piast Gliwice przystępuje do nowego sezonu w starym składzie

Wawrzyk trenuje z myślą o tej walce już od kilkunastu dni. W tym tygodniu nie pracuje w Warszawie z trener Fiodorem Łapinem, bo wrócił do rodzinnego Krakowa. Na sali na warszawskich Bielanach pojawi się po Nowym Roku.

W Alabamie zobaczymy też innego Polaka, wspomnianego już Szpilkę. Nazwisko jego rywala nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to Amerykanin Dominik Breazeale, który w czerwcu przegrał walkę z Brytyjczykiem Anthonym Joshuą o pas czempiona IBF.

Fiodor Łapin (trener Andrzeja Wawrzyka):.

To wielkie wyzwanie, nie tylko dla Andrzeja, ale i całej naszej grupy. Szansa boksowania w walce wieczoru w USA o pas federacji WBC w królewskiej wadze to przecież marzenia każdego zawodnika. Zdecydowanym faworytem jest Wilder, ale o tym wie każdy, więc nie jestem oryginalny. Chcemy jednak sprawić sensację. Inaczej nie byłoby sensu wchodzić do ringu. Tu nie chodzi o pieniądze, ale ambicje sportowe, które Andrzej na pewno ma.

Amerykanin ma dużo słabych punktów. To nie jest Kliczko czy kilku innych w latach świetności. Popełnia dużo błędów. Artur Szpilka, przyjaciel Andrzeja, radził sobie z nim do pewnego momentu. Nadział się na kontrę, ale do tego czasu było dobrze. Tak, wiem, że Wilder potrafi uderzyć, jest dynamiczny i ma długie ręce, ale popełnia błędy w ataku i obronie.

Od dwóch tygodni pracujemy wiedząc, że prawdopodobnie ta walka się odbędzie. Czekaliśmy tylko na oficjalny komunikat. Pracowaliśmy nad siłą i wytrzymałością. Przerabialiśmy już także elementy taktyczne.

Udany rok polskiego sportu i nadzieje na 2017.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

28 grudnia 2016, 22:20..

Explore more:  soccer gift

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.