Podano system rywalizacji w “polskich” mistrzostwach świata siatkarzy

Po kontrowersyjnych mistrzostwach świata siatkarzy w 2010 roku we Włoszech, podczas których system rozgrywek premiował “kombinowanie” i niekiedy przegrywanie spotkań, organizatorzy zaprezentowali system, według którego toczyć się będzie rywalizacja w 2014 roku w Polsce, podał “Przegląd Sportowy”.

Reprezentacja Polski
Reprezentacja Polski (Foto: newspix.pl)

Biało-Czerwoni źle wspominają mundial w 2010 roku, bo zakończyli go na 13. Pozycji. Winne, zdaniem trenera Daniela Castellaniego i siatkarzy były zawiłości regulaminu, który sprzyjał zespołom “kombinującym” i nie walczącym o wygraną za wszelką cenę. Spośród sześciu grup I fazy rozgrywek do II fazy awansowało 18 drużyn z 24, które zakwalifikowały się na MŚ.

W drugiej fazie zespoły nie musiały wygrywać za wszelką cenę, by w kolejnym etapie rozgrywek uniknąć silniejszych rywali i przed ćwierćfinałami trafić na łatwiejszą drogę do najlepszej ósemki turnieju. Polacy wygrali trzy pierwsze mecze, by w II rundzie ulec Bułgarii i Brazylii i pożegnać się z turniejem. – Niedorzeczny, demobilizujący, niesprawiedliwy – mówił o systemie rozgrywek Daniel Castellani. – To niewypał – skomentował Mirosław Przedpełski, prezes PZPS.

W 2014 roku mundial odbędzie się według innych zasad, tak by na każdym etapie rywalizacji drużyny nie kalkulowały, a walczyły o zwycięstwa. – Nie ma idealnych systemów rozgrywek, ale jestem przekonany, że ten dobrze się sprawdzi. To nasz pomysł, który zaakceptowała FIVB. Nowinki są tylko dwie – powiedział “PS” Mirosław Przedpełski.

Walka o złoto mistrzostw świata zacznie się w czterech sześciozespołowych grupach (zespoły zagrają w Gdańsku, Krakowie, Katowicach i we Wrocławu – m.In. Polacy). Z nich awansują po cztery najlepsze drużyny, które zostaną wylosowane – to pierwsza nowość – do dwóch grup liczących po osiem zespołów (z zaliczeniem wyników I fazy). Na tym etapie walka toczyć będzie się w Łodzi i Bydgoszczy (grupa E, m.In. Polacy), oraz we Wrocławiu i Katowicach (gr. F). Po cztery najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinałów. Od tej fazy mecze toczyć będą się już w Łodzi i Katowicach.

Explore more:  Wstrząsające kulisy pracy Fernando Santosa. Ujawniamy nowe fakty

Zgodnie z założeniem systemu, ma być jak najmniej meczów bez stawki, jak najwięcej walki i samej siatkówki. Drugą nowością, w porównaniu z MŚ 2010, jest zwiększenie liczby gier do stu (z 96.).

– Ten system będzie premiował zespoły chcące wygrać, to najważniejsze – podsumował Sebastian Świderski, uczestnik MŚ 2010.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

13 września 2012, 09:16.