Nowy mózg Śląska. Miłośnik wołowiny z krów pojonych piwem. Kim jest Ryota Morioka?

Ekstraklasa.

Ryota Morioka wyrusza na podbój polskiej ligi. Czy okaże się drugim Sebastianem Milą? “Zawsze chciałem grać w Europie”.

26 stycznia 2016, 15:45..

| Aktualizacja 28 stycznia 2016, 01:57.

Ryota Morioka
Ryota Morioka (Foto: AFP)

Obserwując grę Ryoty Morioki na filmach w internecie, trudno nie być pod wrażeniem. Asysta piętką? Nie ma problemu. Prostopadłe podanie na 20-30 metrów? Mówisz i masz. Drybling? Proszę bardzo, krótka kiwka na niewielkiej przestrzeni i świetny „klej” w nodze. Do tego kilka bramek zdobytych strzałami tak silnymi, jakby zagadała główna artyleria na pancerniku Yamato. Pozostaje pytanie: jak on to przełoży na europejski, atletyczny styl grania, gdzie będzie dużo mniej miejsca, za to w ruch pójdą nogi i łokcie. Jego rodak Takafumi Akahoshi pokazał, że się da. Kiedyś był na testach w Śląsku. Ówczesny trener Ryszard Tarasiewicz oblał go, bo Akahoshim poniewierali nawet co solidniej zbudowani juniorzy. Wkrótce potem nie grzeszący warunkami fizycznymi japoński pomocnik zrobił furorę, ale w Pogoni. Morioka jest zbudowany zauważalnie mocniej niż „Aka”…

– Spędziłem pięć sezonów w Vissel Kobe i uznałem że wystarczy. Jestem ambitny i zawsze chciałem grać w Europie. Mam 25 lat i to jest jeszcze dobry czas na przeprowadzkę. Za dwa, trzy lata mogłoby być trudniej – mówi Morioka.

Śląsk miał sześciu konkurentów.

Wrocławski klub monitorował sytuację tego piłkarza już od kilku miesięcy, ale sprowadził dopiero teraz, we współpracy z menedżerem Michałem Karpińskim i jego japońskim partnerem – mieszkającym w Niemczech Junem Yamazakim. Ten ostatni w 2008 roku sprowadził do Europy Keisuke Hondę, obecnie zawodnika Milanu. We wrocławskim klubie do samego końca nie byli pewni, czy Morioka będzie grał u nich.

Explore more:  Trzech Polaków w pierwszej dziesiątce klasyfikacji Pucharu Świata

– Mieliśmy oferty z Belgii, Hiszpanii, Grecji, Rumunii, Rumunii i Serbii – wylicza Yamazaki. – Wybrałem Śląsk. Uważam, że to także klub, który ma swoją reputację. Ludzie z Wrocławia byli konkretni i wiem, że interesowali się mną od dłuższego czasu. Przyleciałem tu w czwartek, ale sposób, w jaki mnie przyjęli, tylko potwierdza, że podjąłem słuszną decyzję. Obejrzałem miasto, stadion. Podoba mi się tutaj. Jest nawet cieplej, niż się spodziewałem – zapewnia piłkarz.

Doceniał go Aguirre.

Ryota Morioka ma na koncie dwa krótkie występy w pierwszej reprezentacji Japonii: z Brazylią (ale nie w meczu rozgrywanym we Wrocławiu) i z Urugwajem. Zakwalifikował się na te spotkania pod koniec 2014 roku, kiedy po kompletnie nieudanym mundialu z dalszego prowadzenia reprezentacji Nipponu zrezygnował włoski trener Alberto Zaccheroni. Nowy selekcjoner Javier Aguirre postanowił trochę przewietrzyć kadrę, stąd powołania dla będącego wtedy w świetnej formie Morioki.

– Oczywiście chciałbym jeszcze zagrać dla Japonii. To zależy nie tylko od mojej gry tutaj, ale od wizji obecnego trenera. Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj jestem daleko od kadry. Teraz naszą drużynę narodową prowadzi Vahid Halihodzić i nie miałem z nim do tej pory żadnego kontaktu – przyznaje nowy pomocnik Śląska. Konkurencję na swojej pozycji ma jednak mocarną: Shinji Kagawa z Dortmundu, wspomniany Keisuke Honda z Milanu i Hiroshi Kiyotake z Hannoveru. Tak jak oni jest typową „dziesiątka” kreującą grę ofensywną i operującą tuż za napastnikiem. W Japonii w najlepszych sezonach gromadził po 8-10 asyst. Tyle, co w topowych sezonach Sebastian Mila.

Tylko że Polak robił to w Śląsku. Morioka w J-League, gdzie najlepsi zawodnicy (głównie obcokrajowcy) inkasują ponad milion dolarów rocznie. – Z cudzoziemców występujących w naszym kraju największe wrażenie zrobił na mnie brazylijski napastnik Marquinhos. Wcale nie dlatego, że był kilka lat moim klubowym kolegą w Vissel Kobe. On jest naprawdę niesamowity. Mały, bardzo sprytny w polu karnym. Niedługo skończy czterdzieści lat, a regularnie potrafi strzelać w J1-League po kilkanaście goli w sezonie – opowiada Morioka.

Explore more:  Sevilla - Barcelona. Kolejna wygrana Barcy. Tylko Real jest lepszy [TABELA]

Zatęskni za japońską wołowiną.

Nowy ofensywny pomocnik Śląska kilka lat mieszkał w mieście Kobe, uchodzącym – jak na raczej zamkniętą w sobie Japonię – za mocno zeuropeizowane. – Kobe jest dużym portem morskim i zawsze było bardzo kosmopolityczne. Myślę, że to może mi pomóc w szybszej adaptacji u was. Jednak wiem, że najwięcej pod tym względem zależy ode mnie. Oczywiście będę się musiał uczyć angielskiego i… Polskiego. W waszym języku na razie umiem „dzień dobry”, „do widzenia”, „dziękuję” i „cześć” i „nazywam się Ryota”. Trochę trzeba się douczyć – śmieje się Morioka.

Japoński pomocnik kończy 6-letnie studia z zarządzania zasobami ludzkimi, prowadzone eksternistycznie przez uniwersytet Waseda. Przeprowadzka do Polski mu nie przeszkodzi. Będzie zaliczał przedmioty i egzaminy przez internet. Jednego jednak nie przeskoczy: jego region słynie z krów rasy wagyu. Smakosze twierdzą, że wołowina z Kobe to rarytas na skalę światową. Bywa, że mięso z najszlachetniejszych sztuk osiąga cenę kilkuset dolarów za kilogram. – Farmerzy masują te krowy jak sportowców i poją piwem, które pobudza apetyt. Dzięki temu więcej jedzą i szybciej rosną – opowiada menedżer Yamazaki.

– Jadłem taką wołowinę prawie każdego dnia. Tego będzie mi brakowało – uśmiecha się z rozrzewnieniem Morioka.

Transfery w Ekstraklasie. Co zrobią Legia i Lech? Kogo ubiegła Pogoń? Jak zrobić dobry transfer?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

26 stycznia 2016, 15:45..

Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”.