Lekkoatletyka: Monika Pyrerk – kariera, sylwetka

Lekkoatletyka.

Przegląd Sportowy

Była gwiazdą tańca, piosenkarką, prezenterką radiową, szefową fundacji, organizatorką, konsultantką zawodników i pewnie kimś jeszcze. Ale Monika Pyrek została legendą, dlatego że skakała wysoko o tyczce. Z lękiem wysokości.

Monika Pyrek
Monika Pyrek (Foto: Archiwum rodzinne Moniki Pyrek / Materiały prasowe)
 • 11 sierpnia czterdzieści lat temu urodziła się Monika Pyrek.
 • Karierę trzykrotnej medalistki mistrzostw świata definiują cztery występy olimpijskie, 69 rekordów Polski, setki zwycięstw i tysiące podróży. Ale również porażki.
 • Stając na rozbiegu, codziennie na treningu zwalczałam swoje słabości. To, że skakałam z lękiem wysokości, jest dowodem, że człowiek jest sobie w stanie ze wszystkim poradzić – uważa lekkoatletka.
 • Do annałów przeszła jej krajowa rywalizacja z Anną Rogowską. Po latach Pyrek zaprosiła rywalkę na wywiad w radiu. I na wstępie spytała: – Aniu, my się w końcu lubimy czy nie?
 • Podupadłam na duchu. Przez kontuzję straciłam cały sezon. Kiedy przysłano mi propozycję, nie zastanawiałam się ani chwili, tym bardziej, że to była idealna okazja, żeby choć na chwilę wyrzucić z głowy stresy codzienności. A produkcja trwała w idealnym terminie, gdy lekkoatleci i tak mają wakacje. Tylko że dla mnie udział w programie to normalny sport. Bo jak to inaczej nazwać, jeżeli ćwiczymy po cztery, pięć godzin dziennie? – Tak w 2010 roku Monika Pyrek opowiadała o swoim słynnym występie w “Tańcu z Gwiazdami”. Treningi na parkiecie trochę jej się wtedy przedłużyły. W końcu, gdy już pokonała 13 innych osób i wygrała całą edycję, mogła wrócić do normalności. Bo wciąż chciała wygrywać, ale na stadionach.

  Tańczyła jak skakała, czyli znakomicie.

  Niestety po powrocie na skocznię za wiele już jej nie spotkało. Dwie kolejne duże imprezy kończyła bez sukcesów, a po wpadce na igrzyskach w Londynie – które wcześniej motywowały ją do dalszej harówki – ostatecznie pożegnała się z kibicami.

  Ale czy to źle? Za wcześnie? Za łatwo? Nie. Bo gdy TVN wysyłał do niej zaproszenie na parkiet, ktoś z produkcji musiał uargumentować taki wybór. Gdyby chodziło o urodę, to tańczyłyby tam wyłącznie modelki, a nie np. Leszek Miller, Artur Barciś, Przemysław Saleta czy Robert Korzeniowski, którego zresztą Pyrek pokonała w tej samej serii. Telewizja szukała osobistości i charyzmy. A te obie rzeczy u tyczkarki mieli jak w banku. Mowa była o trzykrotnej medalistce mistrzostw świata, wicemistrzyni Europy, 69-krotnej rekordzistce Polski. O dziewczynie-pomniku światowej żeńskiej tyczki.

  – Ściągnięcie jej do tego programu było strzałem w dziesiątkę. I ja na tym skorzystałem. Takiej partnerki do tańca ze świecą szukać. Sportowo przygotowana perfekcyjnie, rytmu nauczyła się, biegając po rozbiegach. I ma charakter do walki – komplementował ją osiem lat temu tancerz Robert Rowiński. – Tylko mogłabym się w końcu nauczyć uśmiechać. Ale jak, skoro lata przebywania na stadionie nauczyły mnie, żeby przed i w trakcie rywalizacji zabijać wszystkie emocje? – Rozkładała ręce Pyrek w jednej z rozmów emitowanych podczas show.

  Explore more:  soccer camps

  Otwartości i mediów nauczyła się sama. Już gdy w 2005 roku po medalu MŚ w Helsinkach trafiła do programu Kuby Wojewódzkiego, błyszczała inteligencją, m.In. Umiejętnie reagując na słowa prowadzącego, który silił się na skojarzenia tyczki z męskim przyrodzeniem.

  Skakania nauczył jej w Trójmieście Edward Szymczak. – Ale jest balet? Jest. Pływanie synchroniczne, jest jazda figurowa na lodzie. Czemu tyczka? – Pytał Wojewódzki. – Sama się zastanawiam, początkowo nie byłam przekonana. To trener zauważył, że na świecie ta konkurencja w końcu wychodzi z cienia mężczyzn. I miał rację – opowiadała zawodniczka.

  Rozterki Moniki Pyrek. Jak skakać o tyczce i się nie bać, skoro się boi?

  Tyczkarka nie miała łatwo. Nie pomagało jej zamykanie oczu po odbiciu ani tym bardziej lęk wysokości. Do tego na jednym z pierwszych treningów zobaczyła ponoć, jak boleśnie potłukła się jej koleżanka. – Wyrwało mi pierś! – Krzyczała tamta w hali, zdezorientowana, co się stało. Oczywiście pierś została na swoim miejscu, ale to pokazuje, o jak wrażliwej sprawie mowa. I właśnie m.In. Z takich powodów – trochę nadgorliwej troski o ochronę kobiecości – światowe władze lekkoatletyki długo nie pozwalały rozwinąć m.In. Żeńskiej tyczki czy rzutu młotem. – To niedobre dla was – tłumaczyli działacze. – Dajcie nam decydować, co jest dla nas dobre, a co nie – odpowiadało środowisko, które za wszelką cenę chciało udowodnić, że faceci się mylą.

  Czytaj także: Jak w 22,7 sekundy „Irenissima” pogrążyła Amerykę.

  Gdy w końcu przyszedł przełom, Pyrek odegrała w nim jedną z główniejszych ról. Wystarczyło, aby potrenowała kilkanaście miesięcy, by zacząć seriami śrubować rekordy kraju. W 1998 roku w konkursie o mistrzostwo świata juniorek, który skończyła druga, w ciągu kilkudziesięciu minut poprawiła go aż pięć razy.

  – Takie sukcesy, tak szybko osiągane, były potężnym kopem motywacyjnym. A czy się bałam? Oczywiście, przecież ze świecą szukać tyczkarzy, którzy nie połamaliby w życiu choć jednego egzemplarza sprzętu. Ja codziennie na treningach musiałam zwalczać swoje słabości – opowiadała w programie Onet Rano. Innym razem zaznaczała:- Uprawiamy niebezpieczny, zdaniem wielu ekstremalny sport. Tylko że on jest też piękny i gdy wszystko robi się poprawnie technicznie, skakanie uzależnia. Nie znalazłam w sporcie piękniejszego uczucia niż lądowanie na materacu z widokiem na poprzeczkę, która dzięki mojej dobrej robocie została na stojakach.

  Dzień, w którym koleżanka zabiera ci medal, nie może być zbyt szczęśliwy.

  Pod skrzydłami Szymczaka dojrzewały dwie. Pyrek miała tam świetną konkurencję w postaci Anny Rogowskiej. Wzajemnie napędzały się do poprawiania kolejnych życiówek, do wygrywania medali i bycia tą najlepszą w Polsce. Tylko że w 2001 roku to się skończyło. – Niezgodność charakterów – wytłumaczyła wówczas Monika, która słowa „konflikt” unikała jednak jak tylko mogła. Z szacunku.

  Explore more:  Lech bez kasy na transfery

  Do Szczecina zabrał ją ze sobą Ukrainiec Wiaczesław Kaliniczenko, a Annę w podobnym czasie przejął Jacek Torliński – co ciekawe, obaj to wcześniej dwaj asystenci szkoleniowca. Stało się jasne, że dwa powstałe obozy zaczną ze sobą rywalizować. Media po swojemu nakręcały atmosferę, szczególnie odkąd w 2004 roku Rogowska przejęła rekord Polski.

  – Ty się kiedyś złościłaś, gdy ze mną przegrywałaś? – Pytała po latach Monika dawną rywalkę.

  – Proszę cię, za każdym razem – odparła Rogowska.

  Dalszy ciąg materiału pod wideo.

  Monika przyznała wtedy, że ona także. A najbardziej zabolały igrzyska w Atenach. Tam o medal walczyły cztery tyczkarki – dwie Polki i dwie Rosjanki, Swietłana Feofanowa i Jelena Isinbajewa. I to dla Pyrek ostatecznie zabrakło miejsca na podium. Jesienią po Atenach powetowała to sobie odebraniem rekordu Polski, a po roku srebrem na MŚ w Helsinkach. Ale choć na igrzyskach próbowała jeszcze dwukrotnie, już nigdy potem nie udało jej się dogonić medalu tej rangi.

  “Aniu, my się w końcu lubimy czy nie?”.

  Kolejne lata, aż do końca kariery Pyrek w 2012 wyglądały już podobnie. Jedna była górą, a druga myślała, jak zrobić, aby więcej się to nie powtórzyło. W 2009 na MŚ w Berlinie, gdy Rogowska była pierwsza, a Pyrek druga, cieszyły się razem. Tylko na zewnątrz, bo w środku obie wiedziały, że to na swój sposób na długo ustawia hierarchię na krajowym podwórku.

  Ostatecznie batalia Polek skończyła się wynikiem 4,85 m do 4,82 m dla Rogowskiej.

  W 2016 roku, gdy obie były już szczęśliwymi sportowymi emerytkami, Pyrek postanowiła wrócić do dawnych spraw. Prowadząc audycję “Potyczki” w Radiu Szczecin zaprosiła Rogowską jako gościa jubileuszowego wydania programu. Pierwsze pytanie ustawiło całe nagranie:.

  – Aniu, zacznijmy może w ten sposób: my się w końcu lubimy czy nie lubimy?

  – Ale pytasz oficjalnie czy nieoficjalnie?

  – Tak i tak.

  Więc Ania zaczęła odpowiadać. – Nasza rywalizacja na skoczni była fajna i wyjątkowo motywująca. Nasz poziom był zbliżony. Ale w pewnym momencie wieczne porównywanie nas do siebie nawzajem stało się dokuczliwe i frustrujące. Myślę, że ty też tego doświadczyłaś. To musiało się w końcu niestety zacząć przekładać na nasze życie prywatne.

  Czytaj także: Anita Włodarczyk. Mistrzyni na zakręcie kariery.

  Pyrek była zdania, że początkiem niesnasek między nimi były MŚ w Helsinkach. To Monika została tam medalistką. Wykreowano później narrację inną od tej, jaka była prawdziwa. – Czytałam potem o sobie: a ta Pyrek to na nią nie spojrzała i jej nie klaskała. A tamta to krzywo patrzy, a ta nie podała ręki. Można było zwariować, zwłaszcza że czułam się bohaterką jakiejś gry dziennikarzy. Ta blondynka, ta brunetka. Tu się aż prosiło o pogłębianie podziałów – opowiadała tyczkarka Monika. A tyczkarka Anna przytaknęła. – Od któregoś momentu czułam, że cokolwiek powiem reporterom, to oni tak naprawdę czekają wyłącznie na moje mocne słowa na twój temat.

  Explore more:  Wszystko się może zdarzyć

  Wokalistka, działaczka, fundatorka. Tyczkarka renesansu.

  Choć od ośmiu lat Pyrek nie skacze w zawodach, z tyczką dalej jest blisko. Wspólnie z mężem zajmują się Ośrodkiem Skoku o Tyczce w Szczecinie – tym samym, który reprezentuje rekordzista Polski Piotr Lisek.

  – Wiele jej zawdzięczam – przyznaje jedyny polski sześciometrowiec, podobnie jak Monika zdobywca trzech medali MŚ. – Kiedy jesteś młodym zawodnikiem, masz te naście lat i niby jesteś niezły, ale jeszcze nie na tyle, żeby godnie zarabiać, nie jest lekko. Patrzysz na znajomych, którzy chodzą normalnie do pracy, a ty spędzasz dni na obozach i stadionach w nadziei, że to kiedyś będzie twoje źródło utrzymania. Przeżyłem ten moment, ale Monika wtedy przyszła z pomocą. Wspierała mnie. Dziś mam nadzieję, że godnie odpłacam jej się za to wynikami – opowiada Lisek.

  Piotr nie pamięta, w którym dokładnie to było roku. A pytaliśmy, bo zastanawialiśmy się, czy przypadkiem nie został pierwszym zawodnikiem, którego Pyrek wsparła swoim funduszem stypendialnym “Skok w Marzenia”. Utworzyła go, znalazła partnera w postaci firmy Netto, a teraz rok w rok obdziela pieniędzmi najzdolniejszych juniorów. Bynajmniej nie tylko lekkoatletów. Na edycję 2020/21 przysłano rekordową liczbę 211 wniosków.

  – Któregoś dnia obudziłam się i uznałam, że teraz jest najlepszy moment na założenie fundacji. Dzięki temu mogę pokazywać ludziom, jak piękny jest sport, jak fajnie jest zdrowo żyć. I że można spełniać marzenia tak, jak mnie się kiedyś udało – mówiła założycielka projektu.

  Pyrek przekonuje, że kieruje się tym, co podpowiada jej los. Tak została sportowcem, tak trafiła na parkiet taneczny, tak też nagrała z Marią Sadowską piosenkę “Szybciej, Wyżej, Dalej”. Z teledyskiem. W sporcie, poza fundacją i ośrodkiem, była m.In. Członkiem komisji zawodniczej europejskiej i światowej federacji lekkoatletycznej, a w latach 2009 – 2013 członkiem zarządu PKOl i przewodniczącą jednej z komisji. Doradzała też ministrowi sportu.

  – Cokolwiek by nie robiła, czegokolwiek nie spróbowała, ma jedną najważniejszą cechę. Że po takiej karierze, z tyloma sukcesami, po prostu pozostała normalną, fajną osobą – uważa Lisek.

  Wśród życzeń urodzinowych, poza tymi prywatnymi, spełnienie jednego chyba sprawiłoby jej największą radość. Żeby wkrótce na stadionie pojawiła się dziewczyna, która będzie jeszcze lepsza niż Monika i Anna. A najlepiej lepsza niż obydwie razem wzięte.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Źródło:Przegląd Sportowy.

  Przegląd Sportowy

  Data utworzenia:.

  11 sierpnia 2020, 08:26.

  Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”.