Legia: Co nagle, to po diable

Ekstraklasa.

Budowa zespołu piłkarskiego w trakcie jednego okienka transferowego jest ewenementem w dzisiejszej Europie. Na Łazienkowską w okresie miesiąca trafiło jednak sześciu piłkarzy, którzy z założenia od razu mają wejść do podstawowej jedenastki.

14 lipca 2010, 01:07..

| Aktualizacja 14 lipca 2010, 01:07…

Po kilku letnich sparingach pojawiły się pierwsze krytyczne głosy, że Legia przebudowę zespołu powinna rozpocząć już zimą – teraz zgrywając zespół może stracić całą jesień. W ostatnim sparingu zbiór ściągniętych indywidualności przegrał z zespołem I ligi Dolcanem Ząbki (2:3). Kiedy Legia będzie miała zgraną drużynę?

Na noże.

Tak wielkiego wietrzenia szatni przy Łazienkowskiej nie było od 1996 roku, gdy całkowicie rozpadła się drużyna Legii. Dziś sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że do Warszawy ściągnięto piłkarzy zagranicznych, którzy wcześniej się nie znali. Nie ma wątpliwości, że przed Maciejem Skorżą najtrudniejsze zadanie w trenerskiej karierze.

– Poskładanie tego nie będzie łatwe. Najważniejsze, by wypaliły trzy transfery: prawego obrońcy, bo na tej pozycji wcześniej nie było rywalizacji, defensywnego pomocnika, który będzie organizował zespół i napastnika, który będzie strzelał gole – ocenia Jacek Bednarz, 14 lat temu jeden z piłkarzy, którzy pozostali w Legii.

Rewolucja kadrowa, z którą dziś musi zmagać się Skorża, tylko w nielicznych europejskich zespołach od razu zakończyła się sukcesem. Gdy w 2005 roku firma Red Bull kupiła austriacki klub Salzburg, zespół został całkowicie przemeblowany. Pierwsza jedenastka złożona z 8-9 nowych zawodników złapała rytm dopiero w 10. Kolejce i mistrzostwa nie zdobyła.

Explore more:  Sam „Skowronek” nie rozbił Atomu

– Gdy w zespole pojawia się tyle świeżej krwi, to trudno nad tym zapanować. Do momentu, gdy ustali się pierwsza jedenastka, może być tak, że na treningach piłkarze będą walczyć na noże, a na meczach odpuszczać – mówi Bednarz. Nauczony złym doświadczeniem Salzburg, ostatnio zmienił taktykę – część zawodników szansę gry otrzymywała dopiero po kilku kolejkach. Nowi piłkarze grali przemiennie, by w jednej chwili nie było ich więcej niż trzech. Dostrzeżono zależność, że zespół przegrywa lub remisuje, gdy w wyjściowym składzie znajdowało się przynajmniej 5 nowych graczy.

Mało czasu.

– Przez dekadę, odkąd jestem w Legii, takiego problemu jeszcze nie było. Mierzymy się z tym po raz pierwszy. Liczymy na to, że mecze towarzyskie będą tak cenne, że powstanie zespół. Znam też historie z happy endem. W Chelsea Londyn i Manchesterze City budowa nowego zespołu trwała błyskawicznie – kontruje Jacek Magiera, asystent Skorży. Najwięcej kłopotów Legia może mieć na początku sezonu. O tym, jak trudno wtedy o dobry wynik, wskazuje przykład chociażby Slavii Praga. W zeszłym sezonie mistrz Czech z 6-7 nowymi graczami w składzie skompromitował się w eliminacjach Ligi Mistrzów, a w pierwszych dwóch meczach ligowych wywalczył zaledwie punkt. W tej sytuacji nieobecność Legii w pucharach to plus. Skorża nie ma jednak dużo czasu – pierwszy mecz o stawkę już za miesiąc na Konwiktorskiej z Polonią Warszawa. – Wcale nie jest powiedziane, że wszyscy nowi piłkarze wyjdą wtedy w pierwszej jedenastce. Najpierw to miejsce muszą sobie wywalczyć. Po sparingach będziemy reagować – dodaje Magiera.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Explore more:  Szwecja - Argentyna (relacja na żywo)

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

14 lipca 2010, 01:07..