Lech Ufel – Przegląd Sportowy

Ciocia IMCIA. Trafiła do polski razem z armią Hallera. Dzięki niej mamy mistrzów świata

Inne sporty 1 mies.

Ciocia IMCIA. Trafiła do polski razem z armią Hallera. Dzięki niej mamy mistrzów świata

Dokładnie sto lat temu w Drugiej Rzeczypospolitej oficjalnie rozpoczęła działalność organizacja, dzięki której dzisiaj mamy polskich mistrzów świata. Powstała w Anglii i rozpowszechniona w USA wydała na świat nie tylko grę znaną obecnie jako siatkówka, lecz także koszykówkę czy kulturystykę. To YMCA.

Niezwykła historia Gertrudy Kilos. Kim była przedwojenna mistrzyni, o której słuch zaginął?

Lekkoatletyka 1 mies.

Niezwykła historia Gertrudy Kilos. Kim była przedwojenna mistrzyni, o której słuch zaginął?

Rewelacja igrzysk olimpijskich, talent czystej wody, nasza nadzieja na wielkie sukcesy. Miała życie przed sobą. Gertruda Kilos zmarła niespodziewanie młodo, mając zaledwie 25 lat. Dlaczego?

Wanda, co pokutowała przez Niemca. Najwszechstronniejsza sportsmenka II Rzeczypospolitej okrzyknięta zdrajczynią narodu!

Tenis 1 mies.

Wanda, co pokutowała przez Niemca. Najwszechstronniejsza sportsmenka II Rzeczypospolitej okrzyknięta zdrajczynią narodu!

Była pierwszą polską olimpijką, mistrzynią kraju w trzech dyscyplinach, najwszechstronniejszą naszą sportsmenką w Drugiej Rzeczypospolitej. Pochodziła z dobrego domu – córka premiera RP, bywalczyni salonów. Po wojnie Wanda Dubieńska została okrzyknięta zdrajczynią narodu.

Rusza 89. Plebiscyt Przeglądu Sportowego. "Coroczna frajda"

Plebiscyt Przeglądu Sportowego 2 mies.

Rusza 89. Plebiscyt Przeglądu Sportowego. “Coroczna frajda”

W 88. Dotychczasowych Plebiscytach “Przeglądu Sportowego” jak w soczewce odbija się historia polskiego sportu. W plejadzie gwiazd, na których oddawali swe głosy czytelnicy, widnieli herosi, autorzy miłych niespodzianek, znakomici zwycięzcy, a także zaskakujący sportowcy wywołujący polemiki. Fenomen naszego konkursu trwa….

Explore more:  2 Liga: Pierwsza porażka Kotwicy. Dyrektor zdradził, co wybiło zespół z rytmu

Przed wojną był najpopularniejszym polskim bokserem. "Nigdy w życiu nie widziałem takiej walki"

Boks 2 mies.

Przed wojną był najpopularniejszym polskim bokserem. “Nigdy w życiu nie widziałem takiej walki”

Najpopularniejszy polski bokser przed wojną, ulubieniec mediów i kibiców, mistrz Europy, który tłukł, aż jego pięści przypominały miazgę. Henryk Chmielewski był pierwszym naszym utytułowanym pięściarzem, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych na zawodowe ringi. Przedtem poznawał je jako amator….

50 lat temu zmarł ojciec chrzestny Cracovii. Przyczynił się do awantury na boisku, trafił na Syberię

Piłka nożna 4 mies.

50 lat temu zmarł ojciec chrzestny Cracovii. Przyczynił się do awantury na boisku, trafił na Syberię

Pięćdziesiąt lat temu, we wrześniu 1973 roku, sportowy Kraków okrył się żałobą. Odszedł Józef Lustgarten uznawany za chrzestnego Cracovii, jeden z architektów polskiego sportu w Drugiej Rzeczypospolitej, piłkarz, sędzia, doktor praw. Polski obywatel zesłany na kilkanaście lat na nieludzką ziemię – Sybir.

"Nieraz wzywali mnie do podstawówki, bo Andrzej dzieci przewracał". Jak gigant z Kaszub zdobył olimpijskie złoto

Zapasy 4 mies.

“Nieraz wzywali mnie do podstawówki, bo Andrzej dzieci przewracał”. Jak gigant z Kaszub zdobył olimpijskie złoto

Po walce rodzina płakała ze szczęścia w Babim Dole, a mistrz w seulskiej hali Sangmu ukląkł na macie i ucałował ją jak matkę ziemię, dziękując za łaskawość. – Chodziliśmy koło siebie jak koty szykujące się do skoku na ofiarę – opowiadał o seulskich igrzyskach Andrzej Wroński, jedyny podwójny mistrz olimpijski w historii polskich zapasów. Od dziecka był bardzo twardy. “Na soboty mąż zamawiał wagony, brał trzech synów i załadowywali drewno” – wspominała jego mama.

Wiwat zapasy! Takiej fety stare Okęcie nie widziało. Polscy bliźniacy zadziwili świat

Inne sporty 4 mies.

Wiwat zapasy! Takiej fety stare Okęcie nie widziało. Polscy bliźniacy zadziwili świat

13 września 1973 r. Samo południe, niesamowity skwar, a na stadionie w Teheranie, na odkrytym obiekcie przypominającym korty, na dwóch matach szykują się do walki dwaj bracia z Polski. “Józek, Kazek!” — Dopingują Lipieniów nawet grupki Persów. Obaj stają niemal równocześnie do ostatniej rozgrywki mistrzostw świata, decydującej o złotych medalach w stylu klasycznym. Mają za przeciwników atletów z Bułgarii i ZSRR.

Explore more:  us soccer score

Polak sprawił sensację w hitlerowskim Berlinie i przeszedł do historii. "Przytłoczony ogromem swastyk"

Igrzyska olimpijskie 4 mies.

Polak sprawił sensację w hitlerowskim Berlinie i przeszedł do historii. “Przytłoczony ogromem swastyk”

Wielokrotnie wymykał się śmierci, trafiał do niewoli i brawurowo się z niej uwalniał. Był żołnierzem Legionów, oficerem polskiego wywiadu do zadań specjalnych i kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari. 31 sierpnia 2023 r. Mija 130 lat od narodzin Władysława Karasia, niespodziewanego medalisty olimpijskiego z Berlina (1936) w strzelectwie, który prawdziwym sportowcem stał się w wieku… 42 lat. A brąz igrzysk zdobył mimo tego, że się nie wyspał…

Ułan z szabelką i medalami

Jeździectwo 5 mies.

Ułan z szabelką i medalami

Dwa dni przed godziną „W” rotmistrz Henryk Leliwa-Roycewicz obchodził 46. Urodziny. W powstaniu warszawskim srebrny medalista olimpijski z Berlina 1936 wsławił się wielkim bohaterstwem. Po wojnie waleczny kawalerzysta zapłacił za to wysoką cenę, został aresztowany i uwięziony. 30 lipca wypada 125. Rocznica jego narodzin.

Bronek, morowy chłop

Narciarstwo alpejskie 5 mies.

Bronek, morowy chłop

Był do końca wierny ojczyźnie, zmarł z wycieńczenia w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Sto piętnaście lat temu, 25 lipca 1908 roku, urodził się Bronisław Czech uważany za najlepszego, najwszechstronniejszego narciarza w Drugiej Rzeczypospolitej. Trzykrotny olimpijczyk, nieoficjalny mistrz świata w zjeździe, cieszył się niezwykłą popularnością prawdziwego dżentelmena.