Kubacki ma wszystko, żeby wygrać Turniej Czterech Skoczni

Skoki narciarskie.

Przegląd Sportowy

Dawid Kubacki prowadzi w Turnieju Czterech Skoczni i w święto Trzech Króli może dołączyć do Adama Małysza i Kamila Stocha, którzy już tę legendarną imprezę wygrywali. Zostały dwa skoki i jeszcze wiele może się zdarzyć, ale to Polak ma najlepszą pozycję wyjściową.

Dawid Kubacki
Dawid Kubacki (Foto: PAP)

Historia Kubackiego powinna być stawiana za wzór cierpliwości, pokory i umiejętności rozwijania się małymi krokami. Dziesięć lat temu (bez kilku dni) zadebiutował w Pucharze Świata, ale na pierwsze punkty czekał aż do grudnia 2012 roku. Na podium – kolejnych pięć lat. Miał prawo i wszystko ku temu, żeby rzucić narty w kąt i zająć się czymś innym, ale trwał i walczył o siebie i lepszą przyszłość w swoim zawodzie. Opłaciło się. Nigdy nie interesował się skokami na tyle, aby choćby poznawać największe gwiazdy, bo jak sam mówił, “po prostu lubiłem skakać, a nie oglądać skoki”.

W końcu sam zaczął coraz częściej wchodzić na podium konkursów Pucharu Świata i to jego rozpoznają inni. W 2019 roku zdobył tytuł mistrza świata po konkursie w Seefeld, który przejdzie do historii jako jeden z najbardziej zwariowanych w historii skoków. Teraz jest o krok od tego, aby znowu zapisać się w historii skoków narciarskich. Nie tylko polskich, bo zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni to bardzo prestiżowa sprawa. Zostały dwa skoki na obiekcie w Bischofshofen, który Dawid lubi. Ba! Jest tam rekordzistą, bo przed rokiem, gdy zajął drugie miejsce, poleciał 145 metrów.

Rywali ma godnych, Marius Lindvik jest gotowy, żeby pokonać Polaka i traci tylko 9,1 pkt. Ponad 13 mniej od Dawida mają Niemiec Karl Geiger i Ryoyu Kobayashi. Jest więc ciasno, nawet bardzo, ale to Polak jest liderem. Przy okazji konkursu w Garmisch-Partenkirchen napisałem, że Kubackiego stać na zwycięstwo w całej imprezie i trochę mi się dostało, że niepotrzebnie “pompuje balonik”. Tylko co pisać o skoczku, który osiągnął wielką formę i regularnie jest w ścisłej czołówce? Wiadomo, nie musi wygrać, może nawet nie być podium, ale ustalmy raz jeszcze: Kubacki ma wszystko, żeby triumfować. Nie sądzę, żeby przegrał sam ze sobą, żeby przygniotło go ciśnienie. To dorosły facet, który ma za sobą dziesiątki lekcji pokory. Jeśli nie zdoła wygrać, to chyba jednak z powodu klasy rywali albo pecha do warunków. Gdyby jednak wszystko się dobrze ułożyło, w święto Trzech Króli w Bischofshofen może powstać piękna historia. A później chętnie zobaczyłbym zdjęcie Dawida z Kamilem Stochem i Adamem Małyszem. Wszyscy są w Austrii, a dwaj ostatni swoje turnieje już wygrali. Trzech króli z Polski? Nie mam nic przeciwko.

Explore more:  Anglia: dwa gole Mateusza Klicha

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:Przegląd Sportowy.

Przegląd Sportowy

Data utworzenia:.

4 stycznia 2020, 16:31.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.