Jerzy Natkański: akcja ratunkowa rozpoczęła się za późno

Przegląd Sportowy

Elisabeth Revol została odnaleziona przez Adama Bieleckiego i Denisa Urubko na Nanga Parbat. Polscy himalaiści ruszyli na pomoc Francuzce i Tomaszowi Mackiewiczowi, przerywając swoją wyprawę na K2. – Problemy biurokratyczne w Pakistanie nie pomagały w podejmowaniu decyzji – mówił Jerzy Natkański o akcji ratunkowej pod Nanga Parbat.

27 stycznia 2018, 14:06..

| Aktualizacja 27 stycznia 2018, 22:14.

Jerzy Natkański
Jerzy Natkański (Foto: JERZY STALEGA / NEWSPIX.PL / Newspix)

Jerzy Natkański jest himalaistą, m.In. Zdobywcą ośmiotysięczników – Gasherbrum II (1997 r.) I Broad Peak (2007 r.), Dyrektorem Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol utknęli na Nanga Parbat. W sobotę po południu grupa ratunkowa składająca się z czterech polskich himalaistów (Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor) rozpoczęła akcję ratunkową na Nanga Parbat. Wcześniej długo był problem ze zorganizowaniem transportu helikopterami spod K2. Za akcję transportową odpowiadało pakistańskie wojsko.

– Nie jestem w stanie jeszcze oceniać tej akcji, mogę spojrzeć bardziej całościowo. Na pewno zaczęła się za późno. Problemy biurokratyczne w Pakistanie nie pomagały w podejmowaniu decyzji, gdzie jak wiadomo liczy się każda godzina. Od tej fazy przemieszczania osób i organizacyjnej, teraz jest ta faza najważniejsza, czyli operacja ratunkowa w górach – stwierdził Natkański.

Do pojawiających się informacji o zdobyciu szczytu podchodzi z dużym dystansem.

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Tym razem wyruszyli we dwójkę, podejmując próbę ataku w stylu alpejskim, bez żadnego wsparcia ze stron tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach. Potężny, niezwykle skomplikowany masyw Nanga Parbat postrzegany jest jako olbrzymia, biegnąca łukiem grań, o długości prawie 26 km. “Naga Góra” (8126 m) była przedostatnim (obok K2) z niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pierwszego o tej porze roku wejścia na Nanga Parbat dokonali 26 lutego 2016 roku Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali oraz Hiszpan Alex Txikon.

Explore more:  PAOK Saloniki zagrożony karną degradacją

Za: Przegląd Sportowy/PAP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:Przegląd Sportowy.

Przegląd Sportowy

Data utworzenia:.

27 stycznia 2018, 14:06..