Jaclyn Stelmaszyk: nic nie stoi na przeszkodzie, bym znowu startowała w polskich barwach

Skąd pomysł na powrót do startów w polskich barwach?

– Interesuje się krajem, z którego pochodzą moi dziadkowi. Poza tym mam męża Polaka, a moja córka Aleksandra mówi tylko po polsku. Co dwa lata bywałam w Polsce, a do tego mam dobry kontakt z dziewczynami z kadry, bo przecież osiem lat temu startowałam już w biało-czerwonych barwach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

Kilka miesięcy temu występowała pani jeszcze w barwach Kanady, w której się urodziła, zdobywając nawet medal dla tego kraju w igrzyskach panamerykańskich?

– Tam miałam dziecko i męża. Chciałam wiosłować, a skoro wszyscy mieszkamy w tym kraju, to lepiej było mi reprezentować barwy Kanady. Miałam przynajmniej wszystko na miejscu.

Teraz jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by mogła pan znowu startować w polskich barwach?

– Tak jest. Zgodę na to wyraziła kanadyjska federacja, a potwierdził to Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, bym znowu startowała w barach Polski. I bardzo się z tego cieszę.

 • Zobacz także: Nowy polski debel.
 • Pani zabiegała o to, by startować w polskich barwach, czy to może nasz związek chciał panią ściągnąć?

  – Teraz tworzę debel z Weroniką Deresz i wszyscy myślą, że mój powrót to jej sprawka. To nie było jednak tak. Wiedziałam, że dziewczyny nie mają olimpijskiej kwalifikacji. Uznałam, że jestem im w stanie pomóc w jej wywalczeniu. Dodatkowa zawodniczka to zawsze nowy bodziec. Poza tym trener ma większe pole wyboru, kiedy ma do dyspozycji cztery wioślarki. Dzięki temu łatwiej jest wybrać najlepszą osadę. Zapytałam zatem Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, czy byłabym potrzebna. Jeżeli tak, to wyraziłam chęć powrotu do Polski. W międzyczasie okazało się, że Asia Dorociak i Kasia Wełna postanowiły same stworzyć dwójkę. W ten sposób automatycznie dołączyłam do Weroniki po wcześniejszej rozmowie z nią.

  Explore more:  Daniella Semaan, żona Cesca Fabregasa, zachwyca w stroju kąpielowym

  Czeka was zatem zacięta rywalizacja najpierw o prawo reprezentowania Polski w kwalifikacjach olimpijskich, a następnie walka o wyjazd na igrzyska.

  – Każda rywalizacja jest trudna. Zobaczymy, co się wydarzy.

  Pytam, bo razem z Weroniką Deresz już pani wiosłowała. Znacie się zatem. W 2012 zostałyście – razem z Agnieszką Renc i Magdaleną Kemnitz – mistrzyniami świata w czwórce podwójnej wagi lekkiej?

  – Już wtedy wiosłowałam też razem z Weroniką w dwójce i pływało nam się bardzo dobrze. Wtedy jednak byłam jeszcze mało doświadczoną zawodniczką. Myślę, że wiosłowanie to jest jak jazda na rowerze i nie zapomina się tego. Cieszę się na możliwość wspólnego pływania z Weroniką. To bardzo doświadczona zawodniczka i wiele się od niej uczę. Do tego mamy ze sobą bardzo dobre relacje.

  Jak to się w ogóle stało, że urodzona w Kanadzie dziewczyna trafiła w 2012 roku do reprezentacji Polski?

  – W 2000 roku oglądałam w telewizji razem z moim dziadkiem (Lech Hałko – przyp. TK), który był Polakiem, igrzyska olimpijskie w Sydney. Akurat wtedy po złoty medal sięgnęli Robert Sycz z Tomaszem Kucharskim. Byłam dumna z tego, że krajanie mojego dziadka zostali najlepszymi wioślarzami na świecie. Ten sukces zachęcił mnie do spróbowania swoich sił w tej dyscyplinie sportu. Pierwsze kroki w wioślarstwie stawiałam w Kanadzie. Kiedy miałam 15 lat, zaczęłam szukać sposobu na wyjazd do Polski. Z tego faktu nie był zbytnio zadowolony mój tata, który mówił, że nie znam języka ani kraju. W końcu w 2009 roku uzyskałam polskie obywatelstwo. Pomógł mi w tym mój dziadek, który brał udział w Powstaniu Warszawskim. To było na dwa lata przed tym, zanim przeprowadziłam się do stolicy Polski. Tak trafiłam do reprezentacji Polski.

  Explore more:  football helmet stickers

  Mistrzostwo świata w nieolimpijskiej konkurencji zdobyła pani z koleżankami na kilka dni przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Londynie. Na te pani nie pojechała, bo nie przebrnęła razem z Weroniką Deresz kwalifikacji w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Co się potem z panią działo?

  – Bardzo chciałam wracać do rodziny do Kanady. Skorzystałam też z zaproszenia tamtejszej kadry do wspólnych treningów. Tam zobaczyłam, że jednak w Polsce stwarza się zawodnikowi znakomite warunki. Wytrzymałam zaledwie kilka miesięcy. W międzyczasie poznałam mojego męża. Żałowałam, że nie wystąpię w igrzyskach, bo to było moje marzenie. Nie porzuciłam jednak wioseł. W barwach Kanady wygrałam zawody Pucharu Świata w jedynce wagi lekkiej. Tydzień później porzuciłam sport. Potem żałowałam, że nie wytrzymałam chociaż do końca sezonu. W 2014 roku wyszłam za mąż. Dwa lata później zostałam dietetykiem, a w 2017 roku urodziłam córeczkę.

  Sporo jednak przerw od wioślarstwa w pani przygodzie z tym sportem?

  – Tak, ale cały czas ćwiczyłam. Jeździłam dużo na rowerze, biegałam, ale też wiosłowałam. Sportowcowi bardzo trudno jest porzucić pewien rygor. Od czasu do czasu startowałam też w zawodach. Starałam się ciągle trzymać formę, by w każdej chwili być gotową na powrót.

  Czym się pani zajmuje poza sportem?

  – Kiedyś dużo szyłam. Teraz nie mam jednak ze sobą maszyn do szycia w Polsce. Zajmuję się też… Jedzeniem, bo jak wspomniałam jestem dietetykiem. Tyle tylko, że bardziej lubię jeść, niż gotować (śmiech). Ponadto uwielbiam spędzać czas z rodziną w domku nad jeziorem w Kanadzie, który należał do mojego dziadka. To dla mnie ważne miejsce. Bo dziadek z babcią często tam przebywali. Tam uczyłam się języka polskiego i smakowałam polskich potraw. Wtedy za nimi nie przepadałam, ale teraz wprost uwielbiam.

  Explore more:  austin soccer zone south

  Córka jest z panią w Polsce?

  – Na razie jest z mężem w Victorii w Kanadzie. Są zatem bardzo daleko ode mnie. Nie wiem, czy wytrzymam. Być może przyjadą do Polski, bo mąż ma rodzinę w Warszawie. Jego wujkiem jest aktor Krzysztof Stelmaszyk.

  Rozmawiał – Tomasz Kalemba, Onet Sport.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  11 lutego 2020, 15:18.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.