Igrzyska Olimpijskie. Ostre słowa reprezentanta Polski: Jestem zszokowany. To śmieszne

Pływanie.

Sportowcy na całym świecie sprzeciwiają się organizacji igrzysk olimpijskich w Tokio na przełomie lipca i sierpnia z powodu pandemii koronawirusa. – Jak można utrzymywać, że IO odbędą się latem i zalecać sportowcom trenowanie tak, jak do tej pory… To przecież śmieszne – mówi nam Kacper Majchrzak, brązowy medalista ME z 2018 r. I rekordzista Polski w pływaniu.

Kacper Majchrzak
Kacper Majchrzak (Foto: Kacper Kirklewski / newspix.pl)
 • Z powodu pandemii koronawirusa rozegranie latem igrzysk olimpijskich w Tokio stoi pod wielkim znakiem zapytania.
 • – Większość zawodników na całym świecie nie ma w tym momencie warunków do przygotowań. Nie wiem o czym oni tam mówią – opowiada nam o działaniach MKOl-u Kacper Majchrzak.
 • – Żadne bieżnie i ergometry nam teraz nie pomogą. Nie bez powodu czasami mamy po 11 treningów na basenie tygodniowo – dodaje reprezentant Polski, który obecnie nie może korzystać z żadnego basenu.
 • Kanadyjczycy już zapowiedzieli, że jeśli igrzyska odbędą się zgodnie z planem, to w Japonii ich reprezentantów nie zobaczymy. MKOl jest pod coraz większą presją, ale sam sobie dał jeszcze cztery tygodnie na podjęcie ostatecznej decyzji. Odwołanie najważniejszej imprezy czterolecia nie wchodzi jednak w grę. Możliwe jest tylko jej przesunięcie.

  Nie można wcinać lodów.

  – Szczerze mówiąc jestem zszokowany postawą MKOl-u i pana Bacha. Jak można utrzymywać, że igrzyska odbędą się latem i zalecać sportowcom trenowanie tak, jak do tej pory… To przecież śmieszne. Większość zawodników na całym świecie nie ma w tym momencie warunków do przygotowań. Nie wiem o czym oni tam mówią – opowiada nam Kacper Majchrzak.

  Explore more:  Czarny czwartek

  Akurat on i jego koledzy mają chyba największe problemy, bo baseny prawie na całym świecie są już pozamykane. Jeśli igrzyska zostaną jakimś cudem rozegrane latem, to właśnie w tej dyscyplinie wyniki mogłyby zostać wyjątkowo wypaczone. – W pływaniu te ewentualne różnice będą bardzo widoczne. Od razu wyjdzie, kto szykował się przez cały czas, a kto przez osiem tygodni – dodaje rekordzista kraju.

  Wszyscy sportowcy żyją obecnie w wielkiej niepewności. Już teraz jednak wiadomo, że potrwa ona przynajmniej kolejny miesiąc. Do tego czasu trzeba się ratować treningiem zastępczym. – Mamy jakieś ciężarki, maty. To, co udało się zebrać wykorzystujemy. Trener rozpisuje nam zajęcia na lądzie, ale wiadomo… To jest tylko takie rzeźbienie w czym tylko się da. Ograniczamy się do podtrzymania dyspozycji, może trochę też nadrobimy braki związane z mięśniami wspomagającymi. Robimy to żeby się nie zastać. Nie można przecież ciągle leżeć na kanapie i wcinać lodów – mówi Majchrzak.

  Dalszy ciąg materiału pod wideo.

  40 godzin w podróży.

  Szanse na rozegranie igrzysk latem wydają się w tym momencie iluzoryczne, ale jeśli tak się stanie, to 27-latek chce być gotowy. – Gdy tylko zaczęło robić się gorąco postanowiłem, że dopóki nie odwołają igrzysk, będę robił wszystko, by utrzymać najwyższą możliwą formę. Wiadomo, że dla pływaka trenowanie bez wody jest mega problemem. Żadne bieżnie i ergometry nam nie pomogą. Nie bez powodu czasami mamy po 11 treningów na basenie tygodniowo – opisuje brązowy medalista mistrzostw Europy z 2018 r. Ze sztafety 4×100 m stylem dowolnym.

  Majchrzak obecnie odbywa przymusową kwarantannę, ponieważ w zeszłym tygodniu wrócił z wysokogórskiego zgrupowania w Erzurum. Przedwcześnie zresztą. – Cieszyliśmy się, że jest spokojnie, że mamy gdzie trenować, wszytko fajnie się układało. Później nastąpił błyskawiczny zwrot akcji. W poniedziałek wstaliśmy, a trener nam powiedział, że w Turcji zamknęli wszystkie baseny. Na szczęście w naszym hotelu była taka mała pływalnia w kształcie litery „T”, gdzie w najdłuższym odcinku było ok. 30 m, ale to wystarczyło, żeby zrobić 3-4 km czy jakiś trening sprinterski – opowiada reprezentant Polski. – Tam mieliśmy zajęcia przez dwa dni, ale w międzyczasie i tak musieliśmy zmieniać wszystkie plany, bo hotel dostał informację, że za chwilę wprowadzony zostanie nakaz zamknięcia restauracji i wtedy nie mogliby nas żywić. Menedżer ośrodka bardzo się postarał zorganizować nam powrót, ale lot mieliśmy do Sztokholmu, bo w planach pierwotnie był jeszcze start w zawodach – dodaje.

  Explore more:  "Kicker": przeciętny występ Roberta Lewandowskiego, bardzo słaba ocena Sebastiana Boenischa

  Na polską ekipę czekały jednak niespodzianki. – We wtorek ruszyliśmy na lotnisko. Na dzień dobry odwołali nam lot i podstawili autokar, którym pojechaliśmy do Trabzonu. To niby ok. 200 km, tylko że cała droga była po górach, kręte drogi itd., Więc jechaliśmy pięć godzin. Wieczorem mieliśmy lot do Stambułu, gdzie zarezerwowaliśmy sobie hotel. Następnego dnia ruszyliśmy do Sztokholmu, później lot do Warszawy, a stamtąd samochodem do Poznania. Po prawie 40 godzinach byłem w domu – kończy opowiadanie Majchrzak.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  23 marca 2020, 19:57.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.