Gębicz: Kijem w igrzyska. Prosto w serce!

Igrzyska w Pjongczangu w ogóle nie powinny się odbyć. Przynajmniej tak można interpretować wyniki głosowania kibiców w USA i Kanadzie. Władze ligi NHL w 2017 roku przeprowadziły sondaż i pytały, czy fani chcieliby przerwy w rozgrywkach i wyjazdu najlepszych hokeistów świata na turniej olimpijski do Korei. W Stanach 73 proc. Ankietowanych odpowiedziało, że nie chce.

25 stycznia 2018, 11:30..

| Aktualizacja 24 stycznia 2018, 22:38.

Wayne Gretzky
Wayne Gretzky (Foto: AFP)

W Kraju Klonowego Liścia pokusa zdobycia złota była ciut większa, więc odsetek na „no” okazał się niższy. Tę opcję wybrało „jedynie” 53 proc.Rodaków Sidneya Crosby’ego. Czyli wciąż zaskakująco dużo. A skoro po obu stronach Wielkich Jezior suweren ma głos decydujący, komisarz Garry Bettman też nie zostawił złudzeń. – Nie jedziemy – ogłosił kilka miesięcy temu. I rzeczywiście nie jadą. Nie jadą nie tylko Jankesi i ich sąsiedzi, ale także – z oczywistych względów – zatrudnieni w Ameryce Rosjanie, Finowie, Szwedzi czy Czesi. A oni akurat w zdecydowanej większości chętnie by się do Korei wybrali.

Hokej to jedna z nielicznych dyscyplin, kreująca zimą globalne gwiazdy. Nie oszukujmy się – ludzie znają Crosby’ego czy „The Great One” Gretzky’ego, a nikt nie kojarzy Kamila Stocha. I kojarzyć nie będzie, bo Polak startuje w dyscyplinie o mocno ograniczonym zasięgu. Jakiś czas temu pojawiła się nadzieja, że odpowiadający w FIS za skoki Walter Hofer spróbuje je uczynić bardziej światowymi. Zawodnicy mieli w przyszłości ruszyć poza Germanię i Skandynawię. Nic z tego. Wyszło wręcz przeciwnie – skoki zawęziły się dziś praktycznie do sześciu państw: Polski, Niemiec, Austrii, Norwegii, Słowenii i Japonii (nawet ona w MŚ w lotach nie wystawiła w Oberstdorfie drużyny!) I kilku innych statystów. Infrastruktura w szczątkowej formie występuje w paru miejscach więcej. Dyrektor Hofer spasował i skoncentrował się na rynkach, na które z Wiednia w 7 godzin dojedzie samochodem lub w maksymalnie 2 godziny doleci. Tam, gdzie Freitag oznacza początek skakania, Kraft prawdziwą, a nie fikcyjną siłę, a Żyła, Piotr Żyła, to marketingowo żyła złota.

Explore more:  saraland football

Miałem ostatnio okazję rozmawiać z człowiekiem, który dokładnie objaśnił mi problem. Chłop robi interesy, zarabia na różnych koncertach i imprezach i kalkuluje sobie tak. Stefan Horngacher z biało-czerwonymi rusza, dajmy na to, do Australii. Turniej Czterech Kangurów: Brisbane, Sydney, Adelajda, Melbourne. W miastach zainwestowano i postawiono fajne obiekty, skocznie podpierają się na kangurzych ogonach. Śnieg, igelit, o każdej porze roku przygotują ci wszystko, o co tylko poprosisz. Nic tylko latać i bić rekordy.

Tyle że najpierw trzeba pokonać te 10 czy 15 tys. Km w powietrzu. Jeden bilet – najmarniej tysiąc euro. W klasie biznes dwa razy tyle. Do tego mnóstwo innych kosztów. Dolatujemy na miejsce, a tu – co za pech – akurat zaczyna wiać. Na antypodach wieczór, w Europie przedpołudnie. Program się wali, trzeba iść spać. Dzień czekamy, dwa od biedy też. Ale co, jeśli wieje dłużej? Przelecieliśmy pół świata i musimy wracać? Ramówki zburzone, wejściówki trzeba oddawać, sponsorzy są wściekli. Pojawia się pokusa – w takich sytuacjach bywa silna – by puszczać skoczków za wszelką cenę. Podchodzą do lądowania jak samoloty podczas niedawnej „Fryderyki”.

– Stary, nikt na to nie pójdzie. Na coś takiego nie dostaniesz ubezpieczenia. Nieprzewidywalność jest dla skoków barierą nie do przejścia – usłyszałem zwięzłą wykładnię. Każdy menedżer przy tak wielkim uzależnieniu od warunków zewnętrznych wyrzuci projekt do kosza. A przecież żeby w ogóle go stworzyć, wcześniej potrzeba w różnych krajach złożyć sto tysięcy puzzli, pokonując po drodze dwieście tysięcy mniejszych i większych przeszkód. Zaczynając od młodzieży, szkolenia, sprzętu, obiektów czy motywacji. Przechodząc przez niezbyt czytelne przepisy, przeliczniki wiatrowe i inne tego typu drobiazgi. W Polsce, przy dużym wsparciu państwa, potrafimy to całkiem przyzwoicie. W niektórych krajach z dostępem do gór i zimna też jakoś sobie radzą. Ale większości – taka prawda – to misterne szycie nie wciąga. Skoki są w centrum Europy trochę jak krykiet dla Hindusów i rugby dla Wyspiarzy. W paru miejscach je kochają, większość zupełnie zabawy nie rozumie.

Explore more:  Rajd niczym Diego Maradona. Zobacz!

Hokej tymczasem potrafi połączyć. To na igrzyskach zawsze była namiastka futbolu. Po pierwsze – ten sport jest prosty. Po drugie – dynamiczny i zespołowy. Po trzecie wreszcie – obecny za oceanem.

I w znacznej części Europy. Na północy, ale i w krajach (post)komunistycznych czy – fakt, w gorszej wersji – w Italii lub na Bałkanach. Pogoda mu nie przeszkadza, położenie lodowiska w hali to znacznie mniejszy koszt niż zbudowanie i amortyzacja Wielkiej Krokwi czy innej Grosse Schanze. Lód w towarzystwie palm nikogo dziś nie dziwi. Król Wayne występował przecież w LA, a Puchar Stanleya wędrował na Florydę.

Fatalnie się więc stało, że w Pjongczangu zabraknie asów z najlepszej hokejowej ligi świata. Gdy przypominam sobie poprzednie turnieje, czuję, jak bardzo straci na tym widowisko. NHL w sumie rozumiem – tam liczy się wyłącznie zysk, MKOl nie potrafię rozgrzeszyć – negocjować trzeba było do końca. Od kiedy zawodowców przyjęto do rodziny olimpijskiej, powinni w niej zostać na stałe. Nie zostali, a igrzyska na tym stracą. Dostały kijem prosto w serce!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

25 stycznia 2018, 11:30..

Dziennikarz Przeglądu Sportowego.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego.