Finał Warszawskiej Ligi Ultimate Frisbee

Kończy się zimowy sezon i o tytuł Mistrza Warszawy powalczą drużyny: Grandmaster Flash Ratler, MuJAHedini Dysku, Grandmaster Flash Pudel i BC Kosmodysk.

10 marca 2012, 09:11..

| Aktualizacja 10 marca 2012, 09:11…

O miejsca 5-7 rywalizują zespoły: RJP Renciści, RJP Emeryci i Flight Club. A mecze o lokaty 8-10 rozegrają składy: 4Hands, Ultimate Frisbee Ostrówek i Zawierucha.

Kibicom i sympatykom ultimate organizatorzy zapewniają niesamowite sportowe emocje oraz udział w aukcji i loterii fantowej. Zebrane środki zostaną przekazana na rzecz Stowarzyszenia Mierz Wysoko, opiekującego się dziećmi i młodzieżą z warszawskiej Pragi. Więcej o wydarzeniu na stronie: www.Frisbee.Pl.

Ultimate to stosunkowo mało znana w Polsce dyscyplina sportowa. Za granicą bardzo popularna, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozgrywki toczą się na poziomie miejskim, stanowym a także pomiędzy drużynami uniwersyteckimi. Do Polski ultimate trafiło ok 10 lat temu, ale intensywny rozwój notuje w ostatnich 4 latach. W naszym kraju gra i trenuje około 20 zespołów . Najbardziej doświadczone i utytułowane drużyny pochodzą z Warszawy (RJP Squad, Grandmaster Flash), Sosnowca (Spirit on Lemon) czy Poznania (Uwaga Pies, Furious Goats).

Zasady gry są proste: należy tak podawać dysk między swoimi zawodnikami, aby złapać go w strefie punktowej przeciwnika. Z dyskiem nie wolno biegać. Po złapanym podaniu należy jak najszybciej się zatrzymać i rzucić do partnerki bądź partnera z drużyny. Na oddanie rzutu zawodnik ma 10 sekund. Obrońcy dążą do przejęcia dysku w locie, lub wymuszenia niecelnego podania, gdyż wtedy odzykują dysk i stają się stroną atakującą.

Explore more:  Wyjaśniła się przyszłość PSŻ-u Poznań w 1. lidze!

Ultimate jest sportem bezkontatowym, każde zagranie ciałem jest traktowane jako faul. Ciekawostką Ultimate jest brak sędziów. Zawodnicy sami pilnują przestrzegania zasad. Jeśli na boisku dochodzi do spornej sytuacji, zainteresowani zawodnicy decydują o powtórnym zagraniu. Dla wielu graczy to właśnie wysoki poziom fair-play jest najważniejszym elementem ich fascynacji tym sportem.

Polskie drużyny grają przede wszystkim w mieszanych składach, w tak zwanej formule mixed, gdzie na boisku na siedmioro zawodników (w wersji outdoorowej) proporcje kobiet do mężczyzn wynoszą 4:3 lub 3:4, na hali i piasku 2:3 lub 3:2.

W sezonie jesienno-zimowym treningi odbywają się na hali. Niektóre drużyny preferują te warunki, gdyż można pozwolić sobie na dużo rzutów i zagrań mniej wymagających technicznie. Jednak prawdziwe Ultimate to outdoor, czyli boisko trawiaste (100m x 37m). Emocji wówczas dodają warunki pogodowe. Wiatr czy deszcz wymagają od zawodników wysokich umiejętności rzutowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

10 marca 2012, 09:11..