Doceniono oszustwo dopingowe Sumgong i… zwiększono dyskwalifikację do 8 lat

Lekkoatletyka.

Athletics Integrity Unit (AIU) nie ma litości dla sportowych oszustów. Utworzona przed 2 laty w strukturach Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) jednostka zadbała by podwojono karę dyskwalifikacji – do 8 lat – dla Kenijki Jemimy Sumgong, która m.In. Przybiegła pierwsza w maratonie olimpijskim w Rio.

Jemima Jelagat Sumgong
Jemima Jelagat Sumgong (Foto: AFP)

34-letnia biegaczka, była gwiazdą światowego maratonu (wygrała m.In. Też w Londynie), ale krótko po igrzyskach w 2016 roku wykryto w badaniach jej próbek niedozwolony środek – erytropoetynę (EPO). Zawodniczka została zdyskwalifikowana na 4 lata i dawniej na tym sprawa by się skończyła, ale teraz do akcji wkroczyli przedstawiciele Athletics Integrity Unit. To komórka funkcjonująca zupełnie niezależnie w strukturach IAAF. Zajmuje się ściganiem dopingowiczów, ale też badaniem wszelkiego rodzaju lekkoatletycznych oszustw.

Śledczy AIU wzięli pod lupę tłumaczenia Sumgong, które były wyjątkowo bezczelne i zupełnie niespójne. Biegaczka twierdziła, że niedozwolone EPO w jej organizmie wzięło się na skutek transfuzji krwi, która przeprowadzono w szpitalu w Nairobii. Była tam ze względu na ciążę pozamaciczną, która przechodziła wcześniej. Poza tym w szpitalu, ze względu na strajk, panował spory bałagan i osoba, która dokonywała transfuzji krwi, mogła wcale nie być lekarzem.

Po sprawdzeniu dokumentacji szybko okazało się, że Sumgong była tam, ale w innych terminach, a przedstawione dowody są sfałszowane. Dodatkowym powodem podwojenia sankcji dla Kenijki, był fakt, że w czasie, kiedy istniało duże prawdopodobieństwo jej wpadki dopingowej, podawała ona nieprawdziwe dane, co do miejsca swego pobytu. Chodziło o to, by uniemożliwić ewentualne badanie antydopingowe.

Explore more:  Znakomity Marek Saganowski, Legia w finale Pucharu Polski!

Zarządzający AIU Brett Clothier z zadowoleniem przyjął decyzję IAAF.

– Mam nadzieję, że będzie to mocny sygnał dla potencjalnych dopingowiczów, że AIU ma duże możliwości śledcze i nie będzie żadnej tolerancji dla oszustów – mówi Australijczyk.

Termin dyskwalifikacji minie w 2025 roku. Sumgong może jeszcze odwołać się od tej decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:Przegląd Sportowy.

Autor:TŁ.

Data utworzenia:.

26 stycznia 2019, 21:52.