Czwarty ranking pingpongistów. Polacy pod lupą Osińskiego

W sezonie 2017/18 co miesiąc publikujemy ranking polskich pingpongistów, w którym Wojciech Osiński według własnego uznania, całkowicie subiektywnie i bez żadnej sprawiedliwej punktacji wybiera najlepszą siódemkę miesiąca w polskim tenisie stołowym. Dziś notowanie czwarte – ocena za występy w grudniu.

3 stycznia 2018, 19:38..

| Aktualizacja 3 stycznia 2018, 19:41.

Robert Floras
Robert Floras (Foto: 058sport.pl)

Nasi zawodnicy wysłuchali moich gorących próśb i w grudniu wreszcie miałem przy wyborze siódemki kłopot bogactwa. No, może kłopocik, bo ani w lidze, ani w pucharach obcokrajowcy nie padli nagle gremialnie na kolana przed polską myślą pingpongową, ale ze dwie, trzy osoby, które zasługiwały na miejsce w rankingu, musiałem tym razem skreślić.

Głosuj na swojego faworyta w 83. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski 2017 Roku.

W grudniu dominowały rozgrywki klubowe – ligi krajowe oraz Champions League – ale ważnym argumentem w walce o miejsca w mojej szczęśliwej siódemce były też turnieje Grand Prix seniorów i juniorów. Niektórych może to zdziwi, że pokonany w finale Robert Floras znalazł się wyżej niż triumfator Tomasz Kotowski, ale miałem ku temu powody. Zresztą, o nich poniżej.

W wielu przypadkach musiałem się mocno nagimnastykować, ustalając kolejność zawodników. Teoretycznie bilans 3:0 Kuby Dyjasa w Lidze Mistrzów powinien mu dać automatycznie pierwsze miejsce, jednak bić słabszych to niewielka sztuka. Bardziej przekonują mnie niespodziewane osiągnięcia, a do takich trzeba zaliczyć grudniowe wyniki Kotowskiego i Roksany Załomskiej. Samuel Kulczycki też nie mógł czuć się faworytem przed GP juniorów w przeciwieństwie do Anny Węgrzyn oraz w seniorkach Natalii Bajor.

Explore more:  soccer pennies

Z tych, którzy pozostali poza siódemką, muszę pochwalić Patryka Chojnowskiego i Pawła Fertikowskiego za zwycięstwa w Superlidze. Patrykowi zabrakło niewiele do pokonania Hou Yingchao, a Paweł wygrał zarówno z mistrzem Polski Danielem Górakiem, jak i z wicemistrzem Markiem Badowskim. Wprawdzie obaj są lata świetlne od swojej dyspozycji z wiosny, ale cóż to obchodzi Fertikowskiego – wygrał i już, stając się jedynym Polakiem w tym sezonie, który pokonał w lidze Góraka i Badowskiego.

Styczeń zapowiada się pasjonująco i jestem pewny, że będę miał jeszcze większy problem z wyłonieniem najlepszej siódemki Polaków. Że teraz to już nie będzie kłopocik, tylko prawdziwe kłopocisko, a na każde miejsce w elicie będzie przynajmniej dwóch chętnych. Po świąteczno-noworocznej przerwie wracają rozgrywki lig krajowych i europejskie puchary, na Węgrzech czeka nas World Tour, w którym wystąpi cały kwiat polskiego ping-ponga, a na deser w Łomży odbędzie się GP seniorów.

Na koniec zgodnie z zeszłomiesięczną obietnicą przedstawiam grudniowy bilans Polaków w starciach z obcokrajowcami w Lotto Superlidze i ekstraklasie kobiet. Po fatalnym listopadzie teraz biało-czerwoni w LS dali czadu, wygrywając 12 z 29 takich pojedynków. Najlepiej wypadł Robert Floras, bijąc wszystkich trzech cudzoziemców, a po dwa takie triumfy zaliczyli Daniel Górak i Patryk Chojnowski. Paniom poszło gorzej, w bilansie 1:9 tym jedynym zwycięstwem był triumf Katarzyny Grzybowskiej-Franc nad Ukrainką Natalią Aleksiejenko.

1. Robert Floras.

Pingpongista 3S Polonii Bytom miał świetny grudzień. W Lotto Superlidze wygrał wszystkie cztery pojedynki, i to z nie byle jakimi rywalami (Dmitrij Prokopcov, Eugene Wang, Li Yongyin, Wang Zeng Yi), zapewniając drużynie 4 pkt w dwóch ostatnich meczach rundy jesiennej. I to właśnie ten bilans zaważył na jego triumfie w grudniowym notowaniu, bo choć w GP Polski Floras doszedł aż do finału, to jego droga nie była zbyt wyboista – z Patrykiem Zatówką i Jarosławem Tomickim Robert wygrał walkowerem, a pokonanie Bogusława Koszyka i Piotra Cyrnka to nie są jakieś epokowe sukcesy. W finale nie dał rady pierwszoligowcowi Tomaszowi Kotowskiemu. Przyznam szczerze, że cały czas czekam, aż Floras wskoczy na poziom wyższy niż tylko ligowy, ale nie wiem czy to jeszcze możliwe, bo on w tym roku skończy już 26 lat.

Explore more:  Maraton Warszawski kwalifikacją do MŚ Masters!

2. Roksana Załomska.

Kiedyś była nadzieją polskiego ping-ponga, potem zniknęła z horyzontu, a w tym sezonie jest czołową zawodniczką ekstraklasy. W grudniu 27-letnia pingpongistka Bebetto AZS AJD Częstochowa wygrała trzy pojedynki, i to z poważnymi przeciwniczkami (Dong Rui Fang, Agatą Zakrzewską i Kingą Stefańską), ulegając tylko Katarzynie Grzybowskiej-Franc. Stefańskiej Roksana zepsuła czysty bilans (wcześniej 8:0) i została drugą po Katarzynie Nowocin pingpongistką w lidze, która zdobyła punkt w starciu z Siarką Tarnobrzeg. W Grand Prix doszła aż do finału, mimo że była rozstawiona dopiero z numerem 10.

3. Tomasz Kotowski.

W dobrym stylu wygrał Grand Prix, w każdym z pięciu zwycięskich pojedynków tracąc maksymalnie dwa sety. Z niezłych zawodników pokonał Filipa Szymańskiego, Konrada Kulpę i w finale Roberta Florasa. Ocenę gracza Energi Toruń obniża porażka w meczu I ligi z Tomaszem Sposobem. Jak się chce coś w przyszłości znaczyć przynajmniej w Superlidze, na pewne rzeczy już nie można sobie pozwalać. Nawet jak się ma dopiero 20 lat.

4. Jakub Dyjas.

Trudno mi było go ocenić, bo w Lidze Mistrzów pokonał wprawdzie wszystkich trzech rywali, ale każdy mocno odbiega od niego klasą. W Bundeslidze odniósł wartościowe zwycięstwo nad reprezentantem Niemiec Steffenem Menglem, ale też wyraźnie uległ obrońcy Wangowi Xi. Bez szału, ale też poza meczem z Wangiem zrobił tyle, ile mógł.

5. Samuel Kulczycki.

Rywalizując ze starszymi wygrał Grand Prix juniorów, mimo że startował z odległej pozycji w rozstawieniu. Pokonał turniejową jedynkę, czyli Artura Grelę, choć przegrywał już 1:3. W I lidze miał bilans 6:0 na pierwszym stole i naprawdę miałem ochotę dać mu wyższą pozycję, gdyby nie porażka Samuela w grupie eliminacyjnej GP seniorów z anonimowym rywalem z Miękini.

6. Natalia Bajor.

Triumf w GP Polski pod nieobecność Katarzyny Grzybowskiej-Franc był jeśli nie oczywisty, to na pewno oczekiwany i Natalia sprostała roli faworytki. Tylko pojedynek z Martą Smętek (4:3) okazał się dla 21-latki trudny, pozostałe starcia wygrywała po 4:1. W lidze miała bilans 1:1, przegrała wprawdzie z Li Qian, ale jako jedyna w tym sezonie z siedmiu rywalek urwała „Małej” seta. W przypadku Natalii – podobnie jak Roberta Florasa – liczę na jakościowy skok w grze. Pora zacząć podgryzać starsze kadrowiczki. O ile do poziomu Li Qian trudno jej będzie doskoczyć, o tyle wyprzedzenie Natalii Partyki i Katarzyny Grzybowskiej-Franc wydaje się realne, zanim obie przejdą na emeryturę.

Explore more:  Wisła wyrwała punkt w Białymstoku

7. Anna Węgrzyn.

17-latka z AZS UE Wrocław jako numer 1 wygrała Grand Prix juniorek, wśród seniorek doszła do półfinału, przegrywając tylko z Natalią Bajor. Niestety, w polskim gronie wszystkie poważne zawodniczki można policzyć na palcach dwóch rąk, więc trudno wpaść na taką, z którą zwycięstwo smakowałoby wyjątkowo. W lidze w grudniu Węgrzyn nie grała.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

3 stycznia 2018, 19:38..

Dziennikarz Przeglądu Sportowego.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego.