Boks: W Kielcach rozpoczęły się młodzieżowe mistrzostwa świata z udziałem ponad 400 zawodników

W Kielcach prezydent światowej federacji boksu amatorskiego AIBA Umar Kremlow oficjalnie rozpoczął 21. Młodzieżowe mistrzostwa świata. W Hali Legionów na ring ma wejść 413 pięściarek i pięściarzy z 52 krajów.

Kielce, MMŚ 2021 w boksie
Kielce, MMŚ 2021 w boksie (Foto: Przemysław Osiak / Przegląd Sportowy)

Podczas konferencji prasowej inaugurującej 21. MMŚ (do 2006 roku organizowane jako mistrzostwa świata juniorów) prezes Polskiego Związku Bokserskiego Grzegorz Nowaczek podziękował władzom AIBA za wsparcie imprezy kwotą 500 tysięcy franków szwajcarskich (ok. 2 mln zł). Ma ona zostać przeznaczona między innymi na koszty związane z ochroną zdrowia uczestników przed koronawirusem.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Krupka wyjawiła, iż resort na organizację MMŚ przeznaczył 800 tysięcy złotych, a dodatkowo decyzją premiera Mateusza Morawieckiego wyłożono 500 tysięcy z rezerwy ogólnej.

Jednym ze sponsorów PZB, jak i imprezy w Kielcach, jest też m.In. Firma Suzuki Motor Poland. – O wsparciu naszej firmy nie będę dużo mówił, natomiast słowa uznania kieruję w stronę prezesa związku bokserskiego Grzegorza Nowaczka. Powierzenie Polsce organizacji mistrzostw to efekt olbrzymiego zaufania ze strony AIBA, a także bardzo dobrych relacji pomiędzy światową federacją a PZB – zauważył Piotr Dulnik, prezes Suzuki Motor Poland.

– Postaranie się o wielomilionowy budżet przez prezesa Nowaczka w tych trudnych czasach było niezwykle wymagającym zadaniem. Jestem też pod dużym wrażeniem organizacji, logistyki, która odbywa się w niezakłócony sposób. A firma Suzuki pozostaje blisko polskiego sportu i wspieramy go – zakończył Dulnik.

W konferencji prasowej uczestniczył też m.In. Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Explore more:  Dookoła Flandrii: Kolarze rozjechali staruszkę. Stan krytyczny

W MMŚ weźmie udział ostatecznie 413 zawodników i zawodniczek z 52 krajów świata. Rywalizacja potrwa od wtorku do przyszłego piątku. – Uważam, że taka liczba krajów, których reprezentanci przylecieli do Polski, w czasach pandemii jest bardzo dobrym wynikiem. Polska świetnie radzi sobie z kwestiami organizacyjnymi. Rozmawiałem ze sportowcami, jak i trenerami. Niczego im tu nie brakuje jeśli chodzi o zakwaterowanie, wyżywienie – podkreślał Kremlow, od grudnia 2020 roku szef światowej federacji.

Po konferencji prezydent AIBA oficjalnie otworzył mistrzostwa, przemawiając już w Hali Legionów.

Inną ważną osobistością podczas MMŚ jest Istvan Kovacs, mistrz olimpijski z 1996 roku, a później zawodowy mistrz świata. Węgier od niedawna jest sekretarzem generalnym AIBA. W 1988 roku sięgnął po złoty medal mistrzostw Europy juniorów w Gdańsku, a w 2002 roku w tym samym mieście stoczył ostatnią zawodową walkę. Tak jak jego dobry kolega Dariusz Michalczewski reprezentował niemiecką grupę Universum Box-Promotion.

– W AIBA zaczynamy ciężką pracę, by rozwijać nasz ukochany sport i czynić go możliwie jak najbardziej popularnym. Jestem pewien, że w Kielcach obejrzymy gwiazdy nowej generacji, które w przyszłości osiągną wielkie sukcesy. Mówię tu także o Polakach, którzy mogą nawiązać do karier takich sław jak Pietrzykowski, Michalczewski, Adamek czy Głowacki. A nie zapominajmy także o pięściarkach. Wasz kraj ma wielkie tradycje bokserskie – przypomniał Kovacs.

Sekretarz generalny AIBA zaznaczył też, że podczas MMŚ w Kielcach pierwszy raz zostanie zastosowany system otwartej punktacji. To znaczy, że po każdej rundzie dla wszystkich, łącznie z zawodnikami i ich trenerami, jasne będzie, jaki jest wynik i który sędzia przyznał danemu bokserowi 10 punktów za zakończone starcie. Ekipy poszczególnych krajów będą mogły zgłaszać też protesty, jeśli walka zakończy się wynikiem 3:2. Wówczas specjalna komisja obejrzy pojedynek powtórnie i podejmie decyzję dotyczącą ewentualnej zmiany rezultatu.

Explore more:  Adam Małysz wirtualnie będzie gonił biegaczy w Wings for Life World Run

Polskę w MMŚ będą reprezentować dziesięciu pięściarzy i tyle samo pięściarek. Do startu w imprezie zgłoszono wszystkich złotych medalistów i wszystkie złote medalistki ubiegłorocznych młodzieżowych mistrzostw Europy w czarnogórskiej Budvie. Są wśród nich dwie Polki: Alexas Kubicka (51 kg) i Daria Parada (75 kg).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

13 kwietnia 2021, 18:03.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego.