Barack Obama oddał hołd Muhammadowi Alemu

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oddał hołd zmarłemu w piątek legendarnemu amerykańskiemu pięściarzowi Muhammadowi Alemu, który był inspiracją dla wielu pokoleń rodaków i “potrafił wstrząsnąć światem”.

Barack Obama oddał hołd Muhammadowi Alemu
Barack Obama oddał hołd Muhammadowi Alemu (Foto: AFP)

– Muhammad Ali wstrząsnął światem. Świat jest dzięki temu lepszy. Wszyscy jesteśmy dzięki temu lepsi – powiedział Obama w długim oświadczeniu na cześć legendarnego sportowca. 74-letni były mistrz świata wagi ciężkiej, który od bardzo długiego czasu zmagał się z chorobą Parkinsona, zmarł w piątek w szpitalu.

– To był człowiek, który stał obok Kinga i Mandeli, stawał na wysokości zadania, gdy było o to trudno. Zabierał głos w chwili, gdy inni nie potrafili – podkreślił prezydent Stanów Zjednoczonych, który ma rękawice Alego w swoim prywatnym gabinecie.

Obama jest pierwszy czarnoskórym prezydentem w historii kraju. W swoim wystąpieniu wykorzystał jeden z najsłynniejszych cytatów zmarłego pięściarza.

– Jestem Ameryką. Jestem tą częścią, której nie uznajecie. Ale przyzwyczajcie się do mnie – czarnego, pewnego siebie, zarozumiałego; moje imię, nie wasze; moja religia, nie wasza; moje cele, moje własne. Przywyknijcie do mnie.

Prezydent USA mówił, że Ali mógł niekiedy wypowiadać się lekkomyślnie, ale jego “duch niewinności ostatecznie zjednał mu więcej sprzymierzeńców aniżeli wrogów”. Obama podkreślił, że przez dziesięciolecia choroba nie odebrała Alemu błysku w oku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Explore more:  Piłka po polsku w Belfaście

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

4 czerwca 2016, 17:48.