AZS Częstochowa może być zmuszona do wysprzedania swoich pucharów | Siatkówka

Siatkówka.

Trofea legendy polskiej siatkówki na sprzedaż? Puchar Europy będzie można nabyć za niecałe sto złotych

Czarne chmury nad AZS Częstochowa wydają się coraz gęstsze. Jak poinformowało Radio FON, na 27 sierpnia została zaplanowana licytacja komornicza, której przedmiotem będą trofea zdobyte przez zespół ze śląskiego województwa. – To jest wielki dramat jak kończy ten zasłużony klub – powiedział w rozmowie z rozgłośnią Ryszard Bosek, były dyrektor sportowy AZS-u.

AZS Częstochowa
AZS Częstochowa (Foto: MATEUSZ BOSIACKI / 400mm.pl / NEWSPIX.PL / newspix.pl)

O tym, że w częstochowskich klub ma problemy wiadomo było od dłuższego czasu. W sezonie 2016/2017 “Akademiki” spadły z PlusLigi. Ta sytuacja rozpoczęła problemy finansowe w AZS-ie. Drużyna z województwa śląskiego cudem uratowała się przed spadkiem z 1. Ligi. Klub jest jednak bardzo zadłużony, a o zaległe pensje i premie upominają się zarówno zawodnicy, jak i sztab szkoleniowy. Ze względu na tę sytuację z AZS-u zaczęli odchodzić kolejni zawodnicy. W ostatnim czasie z drużyną pożegnali się m.In. Hubert Mańko, czy Piotr Macheta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

Do częstochowskiego klubu już w kwietniu wkroczył komornik. Prezes AZS-u Kamil Filipski w rozmowie z “Przeglądem Sportowym” deklarował wtedy, że trofea zespołu są bezpieczne i nie zostaną zlicytowane.

Rzeczywistość okazała się jednak brutalna. Jak poinformowało Radio FON, 27 sierpnia na licytację zostaną wystawione klubowe puchary. Ze względu, że mają one wymiar symboliczny, to będzie można je nabyć za niewygórowaną cenę. Przykładowo za Puchar Challenge zdobyty w 2012 roku trzeba zapłacić 90 złotych.

Explore more:  women's world cup soccer

– Stawałem na głowie, żeby pomóc kiedy sytuacja była dramatyczna. Jeśli ja byłem problemem, wystarczyło powiedzieć, żebym odszedł. Przez pewnych ludzi jestem dziś oskarżany, próbuje zrzucić się na mnie winę. Ci, którzy doprowadzili do upadku oczerniają tych, którzy klub próbowali ratować. Ja przez pół roku samotnie jeździłem na rozmowy ze sponsorami. Bez pieniędzy nie da się dziś robić siatkówki. Tak zasłużony klub nie powinien tak skończyć, to jest wielka tragedia – powiedział w rozmowie z Radiem FON Ryszard Bosek.

Co na to władze AZS-u? Filipski podkreśla, że dla niego również jest to ciężka sytuacja. Zwraca uwagę, że do końca lipca klub ma czas na zawarcie ugód wynikających z układu restrukturyzacyjnego. – Jeżeli uda nam się zawrzeć te ugody nie będzie w ogóle tematu żadnej licytacji i żadnego komornika. Prowadzimy rozmowy z wierzycielami i wymagamy ich elastyczności. Restrukturyzacja ma sens tylko wtedy gdy będzie skorelowane z wpływami – powiedział Filipski.

AZS to jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów siatkarskich. Zespół z Częstochowy sześć razy sięgał po złoty medal mistrzostw Polski. Dodatkowo ma na koncie dwa trofea w Pucharze Polski. Wiele razy reprezentował nasz kraj na arenie europejskiej. W klubie grali m.In. Tacy siatkarze jak Krzysztof Stelmach, Andrzej Stelmach, Robert Prygiel, Łukasz Żygadło, Piotr Gruszka, Dawid Murek, Michał Winiarski, Grzegorz Szymański, Arkadiusz Gołaś, Piotr Nowakowski, Krzysztof Ignaczak, Paweł Zatorski, Fabian Drzyzga, czy Andrzej Wrona. Większość z nich właśnie pod Jasną Górą stawiała pierwsze siatkarskie kroki.

Za: Radio FON.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

19 lipca 2019, 21:15.

Explore more:  Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Jagiellonia Białystok (relacja na żywo)